TS EN 133 Solunumla İlgili Koruyucu Cihazlar - Sınıflandırma

Solunum Cihazları Uyumluluk Testleri

TS EN 133 Solunumla İlgili Koruyucu Cihazlar - Sınıflandırma

Solunum ile ilgili koruyucu cihazların sınıflandırmasına yönelik kriterleri açıklamak üzere, İngiliz Standartlar Enstitüsü (BSI) tarafından BS EN 133 standardı geliştirilmiştir. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 133 Solunumla ilgili koruyucu cihazlar - Sınıflandırma.

TS EN 133 Solunumla İlgili Koruyucu Cihazlar - Sınıflandırma

Söz konusu standart, solunum ile ilgili koruyucu cihazların, temel tasarımlarına uygun şekilde mantıksal bir gruplandırmaya tutulmasını açıklamaktadır.

Kullanan kişiye solunum koruma sağlama ilkesine dayanan iki genel solunum koruyucu ekipman sınıfı bulunmaktadır: filtreleme ekipmanları (bunlar esas olarak partikül filtreleri, gaz filtreleri, kombine filtreler ve yarım maske filtrelerdir) ve solunum ekipmanları (bunlar açık devre ve kapalı devre bağımsız solunum ekipmanları ve sıkıştırılmış hat solunum ekipmanlarıdır).

Filtreleme ekipmanları genel olarak toz, buhar, buğu, gaz ve benzeri katı ve sıvı partiküller ile kirlenmiş havayı, solunmadan önce havadan filtrelemek ve temizlemek için tasarlanmıştır. Oksijen seviyesi yetersiz (genelde oksijen konsantrasyonu yüzde 19’un altında olan ortamlarda) veya ne olduğu bilinmeyen kirletici madde konsantrasyonu bulunan yerlerde bu tür solunum koruma ekipmanı kullanmak doğru değildir.

Solunum ekipmanları, genel olarak basınçlı hava tankları veya basınçlı hatlar gibi bağımsız bir kaynaktan nefes alabilir hava sağlamaktadır. Özellikle oksijen eksikliği bulunan ortamlarda bu solunum koruma ekipmanının kullanılması gerekmektedir.

Çalışanlara verilen herhangi bir solunum koruma ekipmanının, 89/686/EEC sayılı direktifte yer alan temel gereksinimleri karşılaması ve CE işareti taşıması büyük önem taşımaktadır.

Filtreleme ekipmanları olsun solunum ekipmanları olsun, her iki sınıf solunum koruma ekipmanı farklı yüz parçaları ile kullanılabilir. Yani yüze sıkı oturan aparatlar ile veya yüze gevşek oturan aparatlarla kullanılması mümkündür.

Kuruluşumuz EUROLAB tarafından gerçekleştirilen solunum cihazları uyumluluk testleri kapsamında, TS EN 133 standardına uygun test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp