TS EN ISO 5367 Anestezi ve Solunum Donanımı - Solunum Setleri ve Bağlantı Parçaları

Solunum Cihazları Uyumluluk Testleri

TS EN ISO 5367 Anestezi ve Solunum Donanımı - Solunum Setleri ve Bağlantı Parçaları

Anestezi ve solunum ekipmanı arasında yer alan solunum setleri ve bağlantı parçalarının özelliklerini, test yöntemlerini ve işaretleme kriterlerini açıklamak üzere İngiliz Standartlar Enstitüsü (BSI) tarafından BS EN 5367 standardı geliştirilmiştir.

TS EN ISO 5367 Anestezi ve Solunum Donanımı - Solunum Setleri ve Bağlantı Parçaları

Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN ISO 5367 Anestezi ve solunum donanımı - Solunum setleri ve bağlantı parçaları. Bu standart daha sonra Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) tarafından da yayınlanmıştır.

Söz konusu standart, anestezi solunum sistemleri, ventilatör solunum sistemi, nemlendirici veya nebülizör gibi tıbbi cihazlar ile birlikte kullanım için tasarlanan solunum setleri ve solunum borularına yönelik gereklilikleri açıklamaktadır.

TS EN ISO 5367 standardı, anestezik ve solunum cihazlarında aksesuar olarak işlev göen solunum setleri, solunum tüpleri ve konektörler için gereksinimleri açıklamaktadır. Solunum setleri ve solunum tüpleri, bağlantı ve sızıntı limitleri gibi belli tasarım gereksinimleri taşımaktadır. Bu aksesuarlar bir solunum sistemine bağlanırken, uygunluk ve akış direnci değerleri dikkate alınmaktadır.

Bu tasarım gereklilikleri, solunum setleri ve bağlantı parçalarının kullanıldığı anestezik solunum sistemlerinin ve ventilatör solunum sistemlerinin performans sınırları dahilinde çalışmasına izin vermelidir. Bu standart, tek kullanımlık ya da tekrar kullanılabilir solunum setlerini ve solunum tüplerini kapsamaktadır. Yeniden kullanılabilir solunum setleri ve solunum tüpleri, önerilen hizmet ömrü için bu standardın gerekliliklerine uymak üzere tasarlanmıştır.

Test yöntemini basitleştirmek için belli testler sabit basınç altında uygulanmaktadır. Bu uluslararası standart, özel amaçlar için üretilen solunum setleri ve solunum tüpleri için geçerli değildir.

Kuruluşumuz EUROLAB tarafından gerçekleştirilen solunum cihazları uyumluluk testleri kapsamında, TS EN ISO 5367 standardına uygun test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp