TS EN ISO 5356-1 Anestezi ve Solunum Donanımı - Konik Bağlantı Elemanları - Bölüm 1: Koniler ve Soketler

Solunum Cihazları Uyumluluk Testleri

TS EN ISO 5356-1 Anestezi ve Solunum Donanımı - Konik Bağlantı Elemanları - Bölüm 1: Koniler ve Soketler

Anestezik ve respiratuar donanım kapsamında konik bağlantı elemanları olan koniler ve soketlerin özelliklerini ve test yöntemlerini açıklamak üzere İngiliz Standartlar Enstitüsü (BSI) tarafından BS EN 5356-1 standardı geliştirilmiştir.

TS EN ISO 5356-1 Anestezi ve Solunum Donanımı - Konik Bağlantı Elemanları - Bölüm 1: Koniler ve Soketler

Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN ISO 5356-1 Anestezi ve solunum donanımı - Konik bağlantı elemanları - Bölüm 1: Koniler ve soketler. Bu standart daha sonra Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) tarafından da yayınlanmıştır.

Söz konusu uluslararası standart, anestezi ve solunum cihazlarının bağlantısı için tasarlanan koniler ve soketlerin boyutlarını ve kalibrasyonlarını açıklamaktadır. Örneğin solunum sistemlerinde, anestezik gaz atık boşaltma sistemi ve vaporizatörler gibi. Koniler ve soketler kendi başlarına cihaz olarak kabul edilmemektedir.

Esas olarak anestezik makina, anestezi yapan bir makina değildir. Oldukça karmaşık ve entegre elektronik sistemlere sahip bir ekipmandır ve genellikle anestezi iş istasyonları olarak adlandırılmaktadır. Bu ekipmanın üç temel bileşeni bulunmaktadır: gaz karıştırma ve verme sistemi, anestezik solunum sistemi ve bir ventilatör.

Anestezik ekipman, saflaştırılmış bir gaz kaynağına bağlanır. Bu gazlar genelde oksijen ve azot oksit içermektedir ve bu ekipmanda basınçlı hava bulunmaktadır. Gazlar, doğru konsantrasyonları sağlayan ve minimum oksijen miktarını sınırlayan özel bir cihazda karıştırılmaktadır. Bu gaz karışımı buharlaştırıcı adı verilen bir cihaza yerleştirilmektedir. Anestezik solunum sistemi gaz karışımının akış hızını belirler.

Ventilatör ise akciğerlerin ritmik şişirilmesine ve söndürülmesine programlanmış bir solunum cihazıdır. Bu işlem sırasında gaz akışı, oksijen konsantrasyonu, anestezik ajan konsantrasyonu, her nefesteki gaz miktarı ve dakikada nefes sayısı ayarlanmaktadır.

Kuruluşumuz EUROLAB tarafından gerçekleştirilen solunum cihazları uyumluluk testleri kapsamında, TS EN ISO 5356-1 standardına uygun test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp