TS EN 13544-3 Solunum Tedavi Cihazları - Bölüm 3: Hava Dağıtım Cihazları

Solunum Cihazları Uyumluluk Testleri

TS EN 13544-3 Solunum Tedavi Cihazları - Bölüm 3: Hava Dağıtım Cihazları

Solunum tedavi cihazlarından biri de hava dağıtım cihazlarıdır. Bu cihazların özelliklerini ve test yöntemlerini açıklamak üzere İngiliz Standartlar Enstitüsü (BSI) tarafından BS EN 13544-3 standardı geliştirilmiştir.

TS EN 13544-3 Solunum Tedavi Cihazları - Bölüm 3: Hava Dağıtım Cihazları

Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 13544-3 Solunum tedavi cihazları - Bölüm 3: Hava dağıtım cihazları.

Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) tarafından aynı gereklilikleri düzenleyen ISO / DIS 23372 Solunum tedavi cihazları - Hava dağıtım cihazları standardı geliştirilmiştir.

TS EN 13544-3 standardı, hastalara belli bir oksijen konsantrasyonunun verilmesi için kullanılan hava dağıtımını sağlayan ekipmanın minimum performans ve güvenlik özelliklerini açıklamaktadır.

Anestezi, solunum ve reanimasyon ekipmanları arasında bulunan hava dağıtım ekipmanı, oksijeni hava dağıtım odasında bulunan hava ile karıştırarak hassas oksijen konsantrasyonu seviyeleri elde etmektedir. Bu cihazlar, tek bir oksijen konsantrasyonu sağlamak için sabit olabilir ya da bir dizi oksijen konsantrasyonu sağlamak için ayarlanabilir. Havayı dağıtırken, hava enjektörleri ve venturi cihazları (hareket halindeki akışkanların hızları ile basınçları arasındaki ilişkiyi ölçen cihazlar) kullanmaktadır.

Hava sürükleyici maske olarak da bilinen hava dağıtım cihazları, kontrollü oksijen tedavisi alan hastalara, bilinen bir oksijen konsantrasyonu sağlayan tıbbi bir cihazdır. Bu cihazlar yüksek akışlı oksijen tedavi cihazları olarak kabul edilmektedir. Oksijen, kritik bakım uygulamasında tıpta en yaygın kullanılan maddelerden biridir.

TS EN 13544-3 standardı aynı zamanda hava / oksijen karışımındaki oksijen konsantrasyonunun doğruluğunu kontrol etmek için bir test yöntemi içermektedir. Ayrıca belirlenmiş oksijen konsantrasyonun tanımlanmasına yönelik bir renk kodlama sistemi de önermektedir.

Kuruluşumuz EUROLAB tarafından gerçekleştirilen solunum cihazları uyumluluk testleri kapsamında, TS EN 13544-3 standardına uygun test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp