TS EN 144-2 Solunumla İlgili Koruyucu Cihazlar - Gaz Tüpü Vanaları - Bölüm 2: Çıkış Bağlantıları

Solunum Cihazları Uyumluluk Testleri

TS EN 144-2 Solunumla İlgili Koruyucu Cihazlar - Gaz Tüpü Vanaları - Bölüm 2: Çıkış Bağlantıları

Solunum koruyucu cihazlar ile birlikte kullanılan gaz tüpü vanalarının çıkış bağlantılarının özelliklerini, test yöntemlerini ve işaretleme kriterlerini açıklamak üzere, İngiliz Standartlar Enstitüsü (BSI) tarafından BS EN 144-2 standardı geliştirilmiştir. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 144-2 Solunumla ilgili koruyucu cihazlar - Gaz tüpü vanaları - Bölüm 2: Çıkış bağlantıları.

TS EN 144-2 Solunumla İlgili Koruyucu Cihazlar - Gaz Tüpü Vanaları - Bölüm 2: Çıkış Bağlantıları

Bu standart, oksijen, oksijen / azot veya solunum cihazları ile birlikte kullanılan gaz silindiri vanası ile basınç düşürücü arasındaki vidalı bağlantı özelliklerini ve bağlantılar için kullanılacak boyut ve toleransları açıklamaktadır.

Bütün kişisel koruyucu ekipman gibi solunum koruyucu ekipman da çalışanları çalışma ortamında meydana gelen her türlü fiziksel zararlara ve tehlikelere karşı korumayı amaçlamaktadır. Solunum koruyucu ekipmanın kullanılacağı durumlar şunlardır:

  • Kısa süreli veya seyrek maruz kalındığı ve diğer kontrolleri uygulamak pratik olmadığı zaman
  • Diğer kontrolleri yerine getirirken
  • Acil bir durumda güvenli çıkış gerektiği zaman
  • Acil durum çalışması gerektiği zaman
  • Geçici bir kontrol hatasına müdahale gerektiği zaman
  • Eğitimli personel tarafından acil kurtarma gerektiği zaman
  • Genelde diğer kontrol yöntemleri yetersiz kaldığı zaman

Kısaca solunum koruyucu ekipman, çalışanları çalışma ortamı havasında bulunan katı veya sıvı tehlikeli partiküllerin solunmasına karşı ya da çalışma ortamındaki oksiyen seviyesinin düşmesine karşı koruma sağlamak için kullanılan özel bir kişisel koruyucu ekipman türüdür.

İşletmeler öncelikle tehlikeleri kaynağında gidermeye çalışmak zorundadır. Solunum koruyucu ekipmanı, sadece makul olarak uygulanabilir diğer tüm kontrol önlemleri alındıktan sonra kullanılmak zorundadır. Yani son çare olarak kullanılmalıdır. Çünkü sadece çalışanları korumaktadır.

Kuruluşumuz EUROLAB tarafından gerçekleştirilen solunum cihazları uyumluluk testleri kapsamında, TS EN 144-2 standardına uygun test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp