TS EN 143 Koruyucu Solunum Cihazları - Toz Süzgeçleri

Solunum Cihazları Uyumluluk Testleri

TS EN 143 Koruyucu Solunum Cihazları - Toz Süzgeçleri

Solunum koruyucu cihazlar ile birlikte kullanılan toz süzgeçlerinin özelliklerini, test yöntemlerini ve işaretleme kriterlerini açıklamak üzere, İngiliz Standartlar Enstitüsü (BSI) tarafından BS EN 143 standardı geliştirilmiştir. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 143 Koruyucu solunum cihazları - Toz süzgeçleri - Özellikler, deneyler ve işaretleme.

TS EN 143 Koruyucu Solunum Cihazları - Toz Süzgeçleri

Bu standart, solunup koruma ekipmanları ile kullanılan toz filtrelerini kapsamaktadır. Söz konusu standart, dış bağlantısı olmayan koruyucu solunum ekipmanda kullanılan toz filtrelerini kapsamamaktadır. Dalgıç solunum ekipmanı ve kağıt veya bez filtreleri de kapsamamaktadır.

Ortamdan uzaklaşılması mümkün olmayan durumlarda, sıvı veya katı durumdaki toz, duman, buğu, gaz veya buhar gibi partiküllere karşı çalışanları koruma amaçlı kullanılan solunum koruma ekipmanları için üç koruma seviyesi belirlenmiştir. Bunlardan birincisi FFP1 toz maskeleridir. Bunlar düşük seviyelerde partiküllere karşı koruma sağlamaktadır. Bu maskeler, 4 kat mesleki maruz kalma sınırına veya 4 kat varsayılan koruma faktörüne kadar konsantrasyona karşı koruma sağlamaktadır.

İkincisi FFP2 toz maskeleridir. Bunlar orta seviyelerde partiküllere karşı koruma sağlamaktadır. Bu maskeler, 12 kat mesleki maruz kalma sınırına veya 10 kat varsayılan koruma faktörüne kadar konsantrasyona karşı koruma sağlamaktadır. Üçüncüsü ise FFP3 toz maskeleridir. Bunlar yüksek seviyelerde partiküllere karşı koruma sağlamaktadır. Bu maskeler, 50 kat mesleki maruz kalma sınırına veya 20 kat varsayılan koruma faktörüne kadar konsantrasyona karşı koruma sağlamaktadır.

Her üç maske türünden hangisinin kullanılacağı, çalışanların maruz kalacağı partiküllerin çeşidi ve havadaki konsantrasyonlarına bağlıdır. Çalışma ortamında havadan kaynaklanan tehlikeleri doğru değerlendirmek gerekmektedir.

Kuruluşumuz EUROLAB tarafından gerçekleştirilen solunum cihazları uyumluluk testleri kapsamında, TS EN 143 standardına uygun test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp