TS EN 13274-8 Solunumla İlgili Koruyucu Cihazlar - Deney Metotları - Bölüm 8: Dolomit Tozuyla Tıkanma Deneyi

Solunum Cihazları Uyumluluk Testleri

TS EN 13274-8 Solunumla İlgili Koruyucu Cihazlar - Deney Metotları - Bölüm 8: Dolomit Tozuyla Tıkanma Deneyi

Solunum koruyucu cihazlar ile ilgili test yöntemlerinden biri olan dolomit tozuyla tıkanma test yöntemini açıklamak üzere, İngiliz Standartlar Enstitüsü (BSI) tarafından BS EN 13274-8 standardı geliştirilmiştir. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 13274-8 Solunumla ilgili koruyucu cihazlar - Deney metotları - Bölüm 8: Dolomit tozuyla tıkanma deneyi. Bu standart, solunum ile ilgili koruyucu cihazlar için dolomit tozu ile tıkanmanın tespit edilmesine yönelik bir test yöntemini açıklamaktadır.

TS EN 13274-8 Solunumla İlgili Koruyucu Cihazlar - Deney Metotları - Bölüm 8: Dolomit Tozuyla Tıkanma Deneyi

Dolomit, kimyasal ve fiziksel yapısına bağlı olarak sanayide birçok alanda kullanım alanı olan bir hammaddedir. Bir kayaç türü olan bu mineraller, solunum cihazları maskeleri üretiminde de kullanılmaktadır. Maske üretiminde özel malzeme ve yöntemler tercih eden firmalar, dolomit tozu için testler uyguladıktan sonra bunları tüketicilere sunmaktadır. Dolomit tozu, tıkanmaya karşı son derece dayanıklı ve uzun ömürlü bir yapıya sahiptir ve rahat bir solunum için en etkili çözümlerden biridir.

Havadaki oksijen kalitesi ve değerleri insan sağlığı için çok önemlidir. Oksijen eksikliğinin başlıca sonuçları şunlardır:

  • Oksijen konsantrasyonu yüzde 17’nin altına düşerse tehlike var demektir
  • Yüzde 11 ile 14 arasında olursa fiziksel ve ruhsal beceriler fark edilmeyen şekilde düşer
  • Yüzde 8 ile 11 arasında olursa belli bir süre sonra uyarı olmadan bilinç kaybı ihtimali doğar
  • Yüzde 6 ile 8 arasında olursa birkaç dakika içinde bilinç kaybı olur
  • Yüzde 6’nın altına düşerse derhal bilinç kaybı yaşanır

Bu bakımdan oksijen maskelerinin üretiminde yeni teknikler önemli olmaktadır.

Kuruluşumuz EUROLAB tarafından gerçekleştirilen solunum cihazları uyumluluk testleri kapsamında, TS EN 13274-8 standardına uygun test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp