TS EN ISO 5361 Anestezi ve Solunum Donanımı - Trakea Tüpleri ve Bağlantı Elemanları

Solunum Cihazları Uyumluluk Testleri

TS EN ISO 5361 Anestezi ve Solunum Donanımı - Trakea Tüpleri ve Bağlantı Elemanları

Bir anestezi, solunum ve reanimasyon ekipmanı olan trakea tüplerinin ve bağlantı elemanlarının özelliklerini ve test yöntemlerini açıklamak üzere İngiliz Standartlar Enstitüsü (BSI) tarafından BS EN 5361 standardı geliştirilmiştir.

TS EN ISO 5361 Anestezi ve Solunum Donanımı - Trakea Tüpleri ve Bağlantı Elemanları

Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN ISO 5361 Anestezi ve solunum donanımı - Trakea tüpleri ve bağlantı elemanları. Bu standart daha sonra Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) tarafından da yayınlanmıştır.

TS EN ISO 5361 standardı, çeşitli trakea tüpleri ve bunların bağlantı elemanları için temel performans ve güvenlik gerekliliklerini açıklamaktadır. Metal veya plastik ile güçlendirilmiş çeperleri olan trakea tüpleri, genişleme bölgesine sahip trakea tüpleri ve özel uygulamalar için tasarlanmış diğer trakea tüpleri de yaygın olarak kullanıldığı için ve benzer temel gerekliliklere sahip olduğu için bu uluslararası standardın kapsamına girmektedir. Bu arada yanıcı anestezik gazlar veya etken maddeler ile, lazer ile veya elektro cerrahi araç gereçlerle kullanılmak üzere tasarlanan trakea tüpleri bu standardın kapsamına girmemektedir.

Trakea tüplerinin gelişimi cerrahi ve anestezideki gelişmelerle yakından ilişkilidir. Aspirasyonu en aza indirmek, akciğeri izole etmek ve genel anestezi sırasında açık bir cerrahi alan sağlamak gibi birçok fonksiyonu yerine getiren bu tüplerin tasarımı gittikçe çeşitlenmekte ve kullanımşekli rahatlamaktadır.

Kısaca trakeotomi, nefes borusundan bir delik açılarak boyuna plastik bir tüpün yerleştirildiği ve bu şekilde hava yolu açıklığının sürekli olarak sağlandığı cerrahi bir işlemdir. Bu yöntem, çok çeşitli durumlarda hastalara uygulanmaktadır ve genel olarak güvenli bir yöntemdir.

Kuruluşumuz EUROLAB tarafından gerçekleştirilen solunum cihazları uyumluluk testleri kapsamında, TS EN ISO 5361 standardına uygun test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp