TS EN ISO 5366 Anestezi ve Solunum Donanımı - Trakeostomi Tüpleri ve Bağlantı Elemanları

Solunum Cihazları Uyumluluk Testleri

TS EN ISO 5366 Anestezi ve Solunum Donanımı - Trakeostomi Tüpleri ve Bağlantı Elemanları

Anestezi, solunum ve reanimasyon ekipmanlarının önemli bir parçası olan trakeostomi tüpleri ve bağlantı elemanlarının özelliklerini, test yöntemlerini ve işaretleme kriterlerini açıklamak üzere İngiliz Standartlar Enstitüsü (BSI) tarafından BS EN 5366 standardı geliştirilmiştir.

TS EN ISO 5366 Anestezi ve Solunum Donanımı - Trakeostomi Tüpleri ve Bağlantı Elemanları

Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN ISO 5366 Anestezi ve solunum donanımı - Trakeostomi tüpleri ve bağlantı elemanları. Bu standart daha sonra Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) tarafından da yayınlanmıştır.

Söz konusu standart, 6,5 mm veya daha büyük iç çapa sahip, plastik malzemeler veya kauçuktan yapılan yetişkin ve pediatrik trakeostomi tüpleri ve konektörleri ile ilgili gereksinimleri açıklamaktadır. Bu tüpler genel olarak anestezi, yapay ventilasyon veya diğer solunum desteği ihtiyacı olan kişiler için tasarlanmıştır.

Trakeostomi tüpleri, pozitif basınçlı ventilasyonun uygulanmasını kolaylaştırmak için kullanılmaktadır. Bu yoldan, hiç solumayan veya solunum güçlüğü çeken kişilerin bu sorunu tedavi edilene kadar solunum desteği verilerek oksijen alması sağlanmaktadır. Bu tüpler çeşitli boyutlarda ve özelliklerde üretilmektedir.

Trakeostomi tüpleri ve bağlantı elemanlarının güvenlik testlerinin yapılması ve hastalar için uygun ekipmanın kullanılması çok önemlidir. Bu tüpler, boyun ve nefes borusunda delik açılarak yerleştirilen kavisli tüplerdir. Farklı amaçlar için farklı trakeostomi tüpleri türleri kullanılmaktadır.

Trakeostomi tüpleri, önceleri sadece üst hava yolu tıkanıklığında acil durum yöntemi olarak kullanılırken, günümüzde mekanik ventilasyon, kronik solunum yetmezliği, hava yolu koruyucu reflekslerin başarısızlığı ve uyku apnesi için de kullanılmaya başlanmıştır. Kısaca bu ekipman, olağan solunum yolu bir şekilde tıkandığı zaman nefes almaya yardımcı olacak bir hava geçişi sağlamaktadır.

Kuruluşumuz EUROLAB tarafından gerçekleştirilen solunum cihazları uyumluluk testleri kapsamında, TS EN ISO 5366 standardına uygun test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp