TS EN ISO 15001 Anestezik ve Respiratuar Donanım - Oksijene Uyumluluk

Solunum Cihazları Uyumluluk Testleri

TS EN ISO 15001 Anestezik ve Respiratuar Donanım - Oksijene Uyumluluk

Anestezik ve respiratuar donanım kapsamında oksijene uyumluluk gerekliliklerini ve test yöntemlerini açıklamak üzere Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) tarafından ISO 15001 standardı geliştirilmiştir. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN ISO 15001 Anestezik ve respiratuar donanım - Oksijene uyumluluk.

TS EN ISO 15001 Anestezik ve Respiratuar Donanım - Oksijene Uyumluluk

Söz konusu uluslararası standart, anestezik ve solunum uygulamaları için, normal koşullarda veya 50 kilo Pascal’dan daha fazla gaz basıncı altında tek hata durumunda oksijen ile temas edebilecek malzeme, bileşen ve ekipmanın oksijen uyumluluğu ile ilgili gerekliliklerini açıklamaktadır.

Ayrıca oksijen uyumluluklarına yönelik mevcut verileri esas alarak, bir risk analizinin yapılması için kılavuz oluşturmaktadır. Bu risk analizi, malzeme ve bileşenlerin seçimini ve yanma veya ayrışma ürünlerinin toksisitesinin ele alınmasını da kapsamaktadır.

Bu standart tarafından ele alınan uyumluluk özellikleri arasında, tasarım, üretim, bakım ve yok etme süreçlerinde temizlik, yanmaya karşı direnç ve yanma veya ayrışma ürünlerinin toksisitesi bulunmaktadır.

ISO 15001 standardı, anestezik ve solunum cihazları yanı sıra tıbbi gaz boru hattı sistemleri, basınç regülatörleri, terminal üniteleri, tıbbi besleme üniteleri, esnek bağlantılar, akış ölçüm cihazları, anestezik iş istasyonları ve akciğer ventilatörlerini de kapsamaktadır.

Esasen anestezik ve solunum cihazları alanındaki standardizasyon çalışmaları, anestezik makinalar, akciğer ventilatörleri ve tıbbi gaz besleme ve solunum sistemleri ile ilgili çok çeşitli standartları içermektedir.

Anestezi ve solunum tıbbı alanında hasta güvenliği ve bakım kalitesi için güvenilir ekipman gerekmektedir. Bu nedenle gelişmiş laboratuvarlar tarafından verilen oksijene uyumluluk testleri önemli olmaktadır.

Kuruluşumuz EUROLAB tarafından gerçekleştirilen solunum cihazları uyumluluk testleri kapsamında, TS EN ISO 15001 standardına uygun test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp