TS EN ISO 5359 Anestezi ve Solunum Donanımı - Tıbbi Gazlarla Kullanım İçin Düşük Basınçlı Hortum Bağlantı Parçaları

Solunum Cihazları Uyumluluk Testleri

TS EN ISO 5359 Anestezi ve Solunum Donanımı - Tıbbi Gazlarla Kullanım İçin Düşük Basınçlı Hortum Bağlantı Parçaları

Anestezi ve solunum ekipmanı arasında yer alan tıbbi gazlarla kullanım için üretilen düşük basınçlı hortum bağlantı parçalarının özelliklerini, test yöntemlerini ve işaretleme kriterlerini açıklamak üzere İngiliz Standartlar Enstitüsü (BSI) tarafından BS EN 5359 standardı geliştirilmiştir.

TS EN ISO 5359 Anestezi ve Solunum Donanımı - Tıbbi Gazlarla Kullanım İçin Düşük Basınçlı Hortum Bağlantı Parçaları

Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN ISO 5359 Anestezi ve solunum donanımı - Tıbbi gazlarla kullanım için düşük basınçlı hortum bağlantı parçaları.

Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) tarafından da yayınlanan söz konusu standart, belli tıbbi gazlar ile birlikte kullanım için tasarlanan düşük basınçlı hortum bağlantı parçalarına yönelik gereklilikleri açıklamaktadır.

Bu standart, tıbbi ekipmanı sabit bir tıbbi gaz boru hattı sistemine veya farklı gaz taşıyan hortum düzeneklerine sahip başka bir tıbbi gaz tedarik sistemine bağlamak için güvenli bir yöntem sunmaktadır.

Sabit tıbbi gaz boru hatları kurulduktan sonra nakledilen tıbbi gazın çapraz bağlantı veya kontaminasyon olasılığını önlemek için testlere tabi tutulmaktadır. Bununla birlikte, hortum bağlantı parçaları kullanım ömürleri boyunca fiziksel aşınma ve yıpranma, yanlış kullanım ve kötüye kullanıma maruz kalmaktadır.

Bu uluslararası standart, hortum montajlarının kullanımından doğabilecek öngörülebilir tehlikelerini önlemek bakımından gereksinimler içermektedir. Hortum montajlarının, bu standardın gerekliliklerini karşılamaya devam etmesi için düzenli bakım ve onarımları yapılmalıdır.

TS EN ISO 5359 standardı başlıca şu tıbbi gazlarda kullanılması amaçlanan düşük basınçlı hortum montajları için gereksinimleri belirtmektedir: oksijen, azot oksid, solunan hava, helyum, karbon dioksid, ksenon ve bu sayılan gazların belli karışımları.

Kuruluşumuz EUROLAB tarafından gerçekleştirilen solunum cihazları uyumluluk testleri kapsamında, TS EN ISO 5359 standardına uygun test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp