TS EN ISO 8836 Solunum Yolunda Kullanılan Emme Kateterleri

Solunum Cihazları Uyumluluk Testleri

TS EN ISO 8836 Solunum Yolunda Kullanılan Emme Kateterleri

Solunum ile ilgili koruyucu cihazlar kapsamında solunum yolunda kullanılan emme kateterlerinin özelliklerini ve test yöntemlerini açıklayan BS EN 8836 standardı, İngiliz Standartlar Enstitüsü (BSI) tarafından geliştirilmiştir. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN ISO 8836 Solunum yolunda kullanılan emme kateterleri. Bu standart daha sonra Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) tarafından da yayınlanmıştır.

TS EN ISO 8836 Solunum Yolunda Kullanılan Emme Kateterleri

Bu standart, solunum yolunda emme işlemi için kullanılmak üzere tasarlanan ve esnek malzemelerden yapılmış olan kapalı emme kateterleri dahil, her türlü emme kateterlerine yönelik kriterleri açıklamaktadır. Yanıcı anestezik gazlar veya maddeler, lazerler veya elektro cerrahi ekipmanı ile kullanılması amaçlanan emme kateterleri bu standardın kapsamına girmemektedir.

Emme kateteri, üst hava yolundan mukus veya tükürük gibi vücut salgılarını çıkarmak için kullanılan tıbbi bir cihazdır. Kateterin bir ucu bir aspiratör veya toplama kabına güvenli bir şekilde bağlanır, diğer uç, salgıları çıkarmak için doğrudan trak borusuna yerleştirilir. Çok çeşitli aspirasyon kateterleri bulunmaktadır.

İdeal kateter, emme işlemini etkin şekilde gerçekleştiren ve doku travmasını en aza indiren kateterdir. Kateterlerin spesifik özellikleri, yapıldığı malzeme, sürtünme direnci, uzunluk ve çap ve şekildir. Emme kateterinin çapı çok önemlidir. Çok büyük bir kateter, hava yolunun ucuna uzak olan gazların boşaltılmasına neden olarak problem yaratabilir.

Üst hava yolu solunan havayı ısıtır, temizler ve nemlendirir. Trak borusu bu mekanizmaları atlar ve tüpten hareket eden hava daha serin ve kuru olur. Bu durumda vücut daha fazla mukus üretir. Emme kateterlerine bu nedenle ihtiyaç duyulmaktadır.

Kuruluşumuz EUROLAB tarafından gerçekleştirilen solunum cihazları uyumluluk testleri kapsamında, TS EN ISO 8836 standardına uygun test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp