TS EN 14143 Solunumla İlgili Donanım - Kendi Kendine Yeterli Yeniden Solumalı Dalma Aparatı

Solunum Cihazları Uyumluluk Testleri

TS EN 14143 Solunumla İlgili Donanım - Kendi Kendine Yeterli Yeniden Solumalı Dalma Aparatı

Solunum ile ilgili koruyucu cihazlarda kullanılan kendi kendine yeterli yeniden solumalı dalma aparatının özelliklerini, test yöntemlerini ve işaretleme kriterlerini açıklamak üzere, İngiliz Standartlar Enstitüsü (BSI) tarafından BS EN 14143 standardı geliştirilmiştir. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 14143 Solunumla ilgili donanım - Kendi kendine yeterli yeniden solumalı dalma aparatı.

TS EN 14143 Solunumla İlgili Donanım - Kendi Kendine Yeterli Yeniden Solumalı Dalma Aparatı

Bu standart, solunum koruma cihazının asgari düzeyde güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamak için, bağımsız yeniden solunum dalış cihazlarının minimum gereksinimleri açıklamaktadır. Bu standardın gereklilikleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Saf oksijen kullanan cihazlar için en fazla 6 metre derinlik
  • Azot gazı karışımlarında oksijen kullanan aparatlar için en fazla 40 metre derinlik
  • Oksijen ve helyum veya oksijen, azot ve helyum gazı karışımlarını kullanan cihazlar için en fazla 100 metre derinlik
  • 4 derece ile 34 derece arasındaki su sıcaklıkları veya üretici firma tarafından belirtilen bu sıcaklıkların dışındaki su sıcaklıkları

Dalış ekipmanı, dalış faaliyetlerini daha kolay, daha güvenli ve daha konforlu hale getirmek için sualtı dalgıçları tarafından kullanılan ekipmanlardır. Bu ekipman, öncelikle bu amaç için tasarlanmış bir ekipmandır. Dalgıçlar tarafından kullanılan dalış ekipmanının başlıca aparatı, tüplü ekipman ve yüzeyden temin edilen sualtı solunum cihazıdır.

Bu arada dalışı daha güvenli hale getiren başka önemli ekipman parçaları da vardır. Profesyonel dalgıçlar, özellikle yüzey veya doygunluk modunda çalışırken, büyük miktarda destek ekipmanı kullanmaktadır. Dalgıçların hangi tür solunum koruma ekipmanı kullanacağı, dalış amaçlarına ve profesyonellik seviyelerine göre farklı olmaktadır.

Kuruluşumuz EUROLAB tarafından gerçekleştirilen solunum cihazları uyumluluk testleri kapsamında, TS EN 14143 standardına uygun test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp