TS EN 13274-2 Solunum Koruyucu Cihazlar - Test Yöntemleri - Bölüm 2: Pratik Performans Testleri

Solunum Cihazları Uyumluluk Testleri

TS EN 13274-2 Solunum Koruyucu Cihazlar - Test Yöntemleri - Bölüm 2: Pratik Performans Testleri

Solunum koruyucu cihazlar ile ilgili test yöntemlerinden bir başkası olan pratik performans test yöntemini açıklamak üzere, İngiliz Standartlar Enstitüsü (BSI) tarafından BS EN 13274-1 standardı geliştirilmiştir. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 13274-2 Solunum koruyucu cihazlar - Test yöntemleri - Bölüm 2: Pratik performans testleri.

TS EN 13274-2 Solunum Koruyucu Cihazlar - Test Yöntemleri - Bölüm 2: Pratik Performans Testleri

Söz konusu standart, dalış aparatı dışında solunum koruyucu cihazlar için pratik performans testlerini açıklamaktadır. Bu tür testlerin amacı cihazın, diğer standartlarda tarif edilen testlerle tespit edilemeyen bazı özelliklerini ve işlevlerini sübjektif olarak değerlendirmektir.

İki ana solunum koruyucu cihaz bulunmaktadır: filtreli hava temizleyiciler ve temiz hava sağlayan solunum maskeleri.

Filtreli hava temizleyiciler, toz, metal dumanları, buğu veya buhar şeklinde havada bulunan partikülleri filtreleyerek, solunan havayı kirleticilerden temizlemektedir. Bunların bağlantıları sıkıdır ve genelde çeşitli şekillerde olmaktadır. Tam yüz maskesi, yüzü gözlerin üstünden çenenin altına kadar kapsamaktadır.

Bu maskeler ayrıca gözleri, tahriş edici kimyasallara maruz kalmaktan da korumaktadır. Yarım yüz maskesi yüzü burundan çenenin altına kadar kapsamaktadr. Çeyrek maske sadece ağzı ve burnu kapsamaktadır. Ağız maskesi ise sadece ağza oturur ve burun deliklerini kapalı tutmak için bir burun klipsi kullanılır. Bu tür maskeler sadece kaçış amaçlıdır.

Temiz hava sağlayan solunum maskeleri ise, basınçlı hava tankından veya bir hava hattından temiz hava sağlamaktadır. Ancak tanklardan veya kompresörlerden sağlanan hava, saflık ve nem içeriği bakımından belli standartları karşılamak zorundadır. Yüze sıkı oturan solunum girişlerine sahip maskeler yarım veya tam maske şeklinde olabilir.

Kuruluşumuz EUROLAB tarafından gerçekleştirilen solunum cihazları uyumluluk testleri kapsamında, TS EN 13274-2 standardına uygun test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp