TS EN ISO 18777 Tıbbi Kullanım İçin Taşınabilir Sıvı Oksijen Sistemleri

Solunum Cihazları Uyumluluk Testleri

TS EN ISO 18777 Tıbbi Kullanım İçin Taşınabilir Sıvı Oksijen Sistemleri

Tıbbi amaçlı kullanılan taşınabilir sıvı oksijen sistemlerinin genel özelliklerini ve test yöntemlerini açıklamak üzere Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) tarafından ISO 18777 standardı geliştirilmiştir. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN ISO 18777 Tıbbi kullanım için taşınabilir sıvı oksijen sistemleri - Belirli özellikler.

TS EN ISO 18777 Tıbbi Kullanım İçin Taşınabilir Sıvı Oksijen Sistemleri

Söz konusu standart, oksijen tedavisi için besleme kaynağı olarak kullanılan taşınabilir sıvı oksijen sistemlerinin güvenliğine ve gerekli performansına yönelik kriterleri açıklamaktadır.

Bu uluslararası standart, oksijen terapisi için bir tedarik kaynağı olarak kullanılan taşınabilir sıvı oksijen sistemlerinin güvenliği ve temel performansı için gereklilikleri açıklamaktadır. Bu ekipman genel olarak iki kısımdan oluşmaktadır: kullanım sırasında hasta tarafından veya hasta ile birlikte taşınacak portatif bir ünite ve bu üniteyi doldurmak için kullanılan bir kap.

Genelde bu ekipman sağlık kuruluşlarında ve evde bakım uygulamalarında kullanılmaktadır. Bu ekipman profesyonel bir gözetim olmadan da kullanılabilmektedir. Oksijen boru hattı sistemleri için bir besleme kaynağı olarak kullanılan sıvı oksijen kapları, bu standardın kapsamı dışındadır.

Sıvı oksijen, hava ayrıştırma tesislerinde üretilmektedir. Esas itibariyle hava sıvılaştırılmakta ve oksijen, azot ve argona ayrıştırılmaktadır. Oksijen sıvı durumundayken mavi renkte, kokusuz ve yanmayı aktif şekilde destekleyen bir maddedir. Buharlaştırma ekipmanı ile birlikte kullanıldığında birkaç günlük talebi karşılayan, yalıtımlı ve vakumlu tanklarda depolanmaktadır.

Tıp alanında, akciğer fonksiyonunda azalma söz konusu olduğu zaman veya solunum bozuklukları söz konusu olduğunda ya da kan dolaşımında daha fazla oksijene ihtiyaç duyulduğu zaman hava yerine oksijen solumak için sıvı oksijen sistemleri kullanılmaktadır.

Kuruluşumuz EUROLAB tarafından gerçekleştirilen solunum cihazları uyumluluk testleri kapsamında, TS EN ISO 18777 standardına uygun test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp