TS EN 136 Solunumla İlgili Koruyucu Cihazlar - Tam Yüz Maskeleri

Solunum Cihazları Uyumluluk Testleri

TS EN 136 Solunumla İlgili Koruyucu Cihazlar - Tam Yüz Maskeleri

Tam yüz maskesi grubuna giren solunum ile ilgili koruyucu cihazların, özelliklerini, test yöntemlerini ve işaretleme kriterlerini açıklamak üzere, İngiliz Standartlar Enstitüsü (BSI) tarafından BS EN 136 standardı geliştirilmiştir. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 136 Solunumla ilgili koruyucu cihazlar - Tam yüz maskeleri - Özellikler, deneyler, işaretleme.

TS EN 136 Solunumla İlgili Koruyucu Cihazlar - Tam Yüz Maskeleri

Söz konusu standart, solunum ile ilgili koruyucu cihazlarda kullanılan tam yüz maskelerinin taşıması gereken minimum özellikleri açıklamaktadır. Bu standart, dalma ekipmanına ait tam yüz maskelerini kapsamamaktadır.

Solunum ile ilgili koruyucu cihazlardan beklenen verimin elde edilmesi için, her bir tehlikeli madde için doğru koruma şeklinin bilinmesi gerekmektedir. Örneğin solunum yolu ile vücuda alınan tehlikeli madde toz ve duman partikülleri ise bu durumda korunma için parçacık filtresi kullanmak gerekmektedir. Solunan tehlikeli maddeler gaz ve buhar ise, bu durumda gaz filtreli maskeler kullanmak gerekmektedir.

Ancak solunan havada toz ve duman partikülleri ile gaz ve buhar bir arada bulunuyorsa, doğrusu bu durumda kombine filtreler ve maskeler kullanmaktır. Nihayet ortam havasında oksijen eksikliği söz konusu ise bu durumda da bağımsız solunum koruması doğru seçim olmaktadır.

Bir filtre cihazı seçiminde tehlikeli maddelerin yapısı ve yoğunluğu yanı sıra işletmenin faaliyet alanı ve çalışma alanının koşulları da etkili olmaktadır. Bu nedenle kullanılacak filtre ekipmanı seçiminde, sahip olması gereken koruma faktörüne göre karar verilmelidir. Kirleticiler, parçacık veya damlacık şeklindeki partiküller ya da gaz veya buhar olmak üzere havada farklı durumlarda bulunmaktadır.

Kuruluşumuz EUROLAB tarafından gerçekleştirilen solunum cihazları uyumluluk testleri kapsamında, TS EN 136 standardına uygun test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp