TS EN 134 Solunumla İlgili Koruyucu Cihazlar - Bileşenlerin Adlandırılması

Solunum Cihazları Uyumluluk Testleri

TS EN 134 Solunumla İlgili Koruyucu Cihazlar - Bileşenlerin Adlandırılması

Solunum koruyucu cihazlar ile ilgili bileşenlerin adlandırılması konusunda, İngiliz Standartlar Enstitüsü (BSI) tarafından BS EN 134 standardı geliştirilmiştir. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 134 Solunumla ilgili koruyucu cihazlar - Bileşenlerin adlandırılması.

TS EN 134 Solunumla İlgili Koruyucu Cihazlar - Bileşenlerin Adlandırılması

Belli bir solunum koruyucu cihaz, sadece tek tek bileşenler, bir standardın test spesifikasyonu gereksinimlerini karşıladığı takdirde ve pratik performans testleri standartta belirtildiği şekilde bileşen üzerinde gerçekleştirildiği zaman onaylanmaktadır. Herhangi bir nedenle bir solunum koruyucu cihaz bileşenleri test edilmezse, solunum karakteristikleri ve ağırlık dağılımı bu cihaza benzer olduğu sürece cihazın simülasyonuna izin verilmektedir.

Çalışanlar solunum koruyucu cihazları, havadaki kirletici maddelerden korunmak için, ancak başka tehlike kontrol yöntemlerini uygulamak mümkün olmadğı zaman kullanmaktadır. Yani bu cihazlar, çalışma ortamlarında solunum koruması için tercih edilen ilk önlem değildir. Genelde şu durumlarda solunum koruyucu cihazlar kullanılmalıdır: mühendislik, idari kontroller veya ikame gibi kontrol hiyerarşisini takip etmek mümkün olmadığı zaman, veya mühendislik kontrolleri kurulurken veya onarılırken ya da acil durumlar veya diğer geçici durumlar ortaya çıktığı zaman.

Genel olarak bir solunum koruma programı çeşitli bileşenler içermektedir. Örneğin, tehlike tanımlama ve kontrol, maruz kalma değerlendirmesi, solunum cihazı seçimi, solunum cihazı uygunluk testi, eğitim programı, inceleme ve kayıt tutma, solunum maskelerinin temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi ve solunum cihazlarının bakım ve onarımı gibi.

Solunum tehlikeleri biyolojik kirleticiler, tozlar, buğular, dumanlar ve gazlar gibi havadaki kirletici partikülleri veya oksijen eksikliği olan ortamları içermektedir. Bunlardan birkaçı aynı anda da solunum tehlikesi yaratabilir.

Kuruluşumuz EUROLAB tarafından gerçekleştirilen solunum cihazları uyumluluk testleri kapsamında, TS EN 134 standardına uygun test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp