ASTM A262 Östenitik Paslanmaz Çeliklerde Taneler Arası Saldırıya Duyarlılığın Tespiti için Standart Test

ASTM Testleri

ASTM A262 Östenitik Paslanmaz Çeliklerde Taneler Arası Saldırıya Duyarlılığın Tespiti için Standart Test

EUROLAB laboratuvar ASTM A262 standardı kapsamında test ve uygunluk hizmeti sunar. Bu standart, östenitik paslanmaz çeliklerde taneler arası saldırıya karşı hassasiyeti tespit etmek için standart uygulamaları kapsar.

ASTM A262 Östenitik Paslanmaz Çeliklerde Taneler Arası Saldırıya Duyarlılığın Tespiti için Standart Test

Bu uygulamalar aşağıdaki beş testi kapsar:

  • Uygulama A: Östenitik Paslanmaz Çeliklerin Aşındırma Yapılarının Sınıflandırılması için Oksalik Asit Aşındırma Testi;
  • Uygulama B: Östenitik Paslanmaz Çeliklerde Taneler Arası Saldırıya Duyarlılığın Tespiti için Ferrik Sülfat-Sülfürik Asit Testi;
  • Uygulama C: Östenitik Paslanmaz Çeliklerde Taneler Arası Saldırıya Duyarlılığın Tespiti için Nitrik Asit Testi;
  • Uygulama E: Östenitik Paslanmaz Çeliklerde Taneler Arası Saldırıya Duyarlılığın Tespiti için Bakır-Bakır Sülfat-Sülfürik Asit Testi;
  • Uygulama F: Molibden Taşıyan Östenitik Paslanmaz Çeliklerde Taneler Arası Saldırıya Duyarlılığın Tespiti için Bakır–Bakır Sülfat–%50 Sülfürik Asit Testi.

Oksalik Asit Aşındırma Testi, krom karbür çökeltileri ile bağlantılı taneler arası saldırıya karşı esasen duyarlılığı olmayan belirli paslanmaz çelik kalitelerinin numunelerini basit aşındırma ile belirlemenin hızlı bir yöntemidir. Bu numuneler belirli korozyon testlerinde düşük korozyon oranlarına sahip olacaktır ve bu nedenle “kabul edilebilir” olarak testten çıkarılabilir (elenebilir). Aşındırma testi yalnızca bireysel sıcak asit testlerinde listelenen kaliteler için geçerlidir ve numuneleri "kabul edilebilir" veya "şüpheli" olarak sınıflandırır.

Ferrik sülfat-sülfürik asit testi, bakır-bakır sülfat–%50 sülfürik asit testi ve nitrik asit testi, ağırlık kaybı tespitlerine dayanır ve bu nedenle, değerlendirilen numunelerin nispi performansının nicel bir ölçüsünü sağlar. Buna karşılık, bakır-bakır sülfat–%16 sülfürik asit testi, bükme numunelerinin görsel incelemesine dayanır ve bu nedenle numuneleri yalnızca kabul edilebilir veya kabul edilemez olarak sınıflandırır.

Bu testlerde taneler arası saldırının varlığı veya yokluğu, malzemenin diğer aşındırıcı ortamlardaki performansının bir ölçüsü değildir. Bu testler, genel korozyon, oyuklaşma veya stres-korozyon çatlaması gibi taneler arası dışındaki korozyon biçimlerine karşı direnci tahmin etmek için bir temel sağlamaz.

SI birimlerinde belirtilen değerler standart olarak kabul edilmelidir. İnç-pound eşdeğerleri parantez içindedir ve yaklaşık olabilir.

Bu standart, varsa, kullanımıyla ilgili tüm güvenlik endişelerini ele alma iddiasında değildir. Uygun güvenlik, sağlık ve çevre uygulamalarını oluşturmak ve kullanımdan önce düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

EUROLAB, üreticilere ASTM A262 test uyumluluğu konusunda yardımcı olur. Test uzmanlarımız, profesyonel çalışma misyonu ve prensipleri ile siz üretici ve tedarikçilerimize laboratuvarlarımızda en iyi hizmeti ve kontrollü test sürecini sunar. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

 

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp