ASTM D6991 Konsol Yöntemi ile Organik Kaplamalarda İç Gerilmelerin Ölçümü için Standart Test Yöntemi

ASTM Testleri

ASTM D6991 Konsol Yöntemi ile Organik Kaplamalarda İç Gerilmelerin Ölçümü için Standart Test Yöntemi

EUROLAB, son teknolojiye sahip akredite laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, ASTM D6991 testi kapsamında kesin ve hızlı test hizmetleri sunar. Bu test yöntemi, konsol (kiriş) yöntemini kullanarak organik kaplamalardaki iç gerilimlerin ölçülmesi prosedürünü kapsar.

ASTM D6991 Konsol Yöntemi ile Organik Kaplamalarda İç Gerilmelerin Ölçümü için Standart Test Yöntemi

Bu yöntem, alt tabakanın elastiklik modülünün, kaplamanın elastiklik modülünden önemli ölçüde daha büyük olduğu ve alt tabakanın kalınlığının, kaplamanın kalınlığından önemli ölçüde daha büyük olduğu kaplamalar için uygundur.

Kaplamalardaki gerilimler, kaplamanın alt tabakaya yapışması ile beklenen hareketlerin engellenmesi durumunda büzülmeleri veya genleşmeleri sonucu ortaya çıkar.

Kaplamalarda gerilim oluşmasına yol açan çeşitli nedenler vardır: film oluşumu (çapraz bağlanma, çözücünün buharlaşması, vb.); kaplama ve alt tabaka arasındaki termal genleşme katsayılarındaki farklılıklar; nem ve su emilimi; çevresel etkiler (ultraviyole radyasyon, sıcaklık ve nem) ve diğerleri.

Kaplamalardaki iç gerilimlerin bilgisi çok önemlidir çünkü bunlar kaplama performansını ve hizmet ömrünü etkileyebilir. İç gerilim filmin çekme mukavemetini aşarsa çatlaklar oluşur. Gerilim, kaplama ile alt tabaka arasındaki yapışmayı aşarsa, yapışma azalacak ve kaplamaların ayrılmasına yol açabilecektir. Kaplamalardaki gerilimlerle ilgili niceliksel bilgiler, kaplama formülasyonunda ve bunların uygulama ve kullanımına ilişkin önerilerde yararlı olabilir.

Bu yöntemin havayla kuruyan endüstriyel organik kaplamalar için faydalı olduğu bulunmuştur ancak uygulanabilirliği ince kaplamalar (kalınlık < 0,0254 mm (0,001 inç)), toz ve termal olarak kürlenen kaplamalar için henüz değerlendirilmemiştir.

EUROLAB, üreticilere ASTM D6991 test uyumluluğu konusunda yardımcı olur. Test uzmanlarımız, profesyonel çalışma misyonu ve prensipleri ile siz üretici ve tedarikçilerimize laboratuvarlarımızda en iyi hizmeti ve kontrollü test sürecini sunar. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp