ASTM C679 Elastomerik Sızdırmazlık Maddelerinin Yapışmazlık Süresine İlişkin Standart Test Yöntemi

ASTM Testleri

ASTM C679 Elastomerik Sızdırmazlık Maddelerinin Yapışmazlık Süresine İlişkin Standart Test Yöntemi

EUROLAB, son teknolojiye sahip akredite laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, ASTM C679 testi kapsamında kesin ve hızlı test hizmetleri sunar. Bu test yöntemi, binalarda ve ilgili inşaatlarda sızdırmazlık, kalafatlama ve camlama için yaygın olarak kullanılan tek ve çok bileşenli elastomerik sızdırmazlık malzemelerinin yapışmadan kalma süresi özelliğinin belirlenmesine yönelik bir prosedürü açıklar.

ASTM C679 Elastomerik Sızdırmazlık Maddelerinin Yapışmazlık Süresine İlişkin Standart Test Yöntemi

Bu test yöntemi, kendiliğinden yayılan ve sarkmayan dolgu malzemelerine uygulanabilir. Kartuştan veya tabancadan çıkmayı kolaylaştırmak için hafif ısıtma gerektiren sızdırmazlık malzemeleri de bu test yöntemiyle açıklanmaktadır.

Test, kürlenen izolasyon malzemesinin bir yüzeyine bir polietilen film ile, izolasyon malzemesi filme yapışmayana ve film yüzeyden sıyrıldığında temiz görünene kadar düzenli aralıklarla hafifçe dokunulmasından oluşur.

Daha spesifik olarak, sertleşen dolgu macununun yüzeyine bir polietilen film şeridi yerleştirilir ve filmin üzerine 30 g'lık bir ağırlık yerleştirilir. Ağırlık 30 saniye boyunca yerinde bırakılır, daha sonra polietilen şerit çıkarılır ve sızdırmazlık maddesinin filme yapışması açısından incelenir. Yalıtkanın ilk kez uygulandığı ve şablona yerleştirildiği andan itibaren yalıtkanın artık film tarafından alınmadığı ana kadar geçen süreye yapışmasız süre denir.

Yapışmazlık süresi, yüzey kürlenme süresinin bir ölçüsüdür ve genellikle dolgu macununun dokunma veya hafif yüzey temasından kaynaklanan hasara karşı direnç göstermesinden önceki zaman aralığı, işlenmeye karşı direnç göstermesi gibi çeşitli yararlı parametrelerle ilişkilendirilebilir.

Püskürtmesiz süre bazen iş başında kalite güvence testi olarak kullanılır. Tutarlı ve tekrarlanabilir kaliteli bir ürün genellikle maksimum ve minimum yapışmazlık süresi dahilinde olacaktır.

Bu yapışmasız süre testi her türlü sıcaklık ve nemde kullanılabilir. Bir dolgu macununun bu test yönteminde belirtilen standart koşullardan oldukça farklı bir iklimde kullanılması durumunda, bu koşulların dolgu macununu test etmek için kullanılması önemlidir.

EUROLAB, üreticilere ASTM C679 test uyumluluğu konusunda yardımcı olur. Test uzmanlarımız, profesyonel çalışma misyonu ve prensipleri ile siz üretici ve tedarikçilerimize laboratuvarlarımızda en iyi hizmeti ve kontrollü test sürecini sunar. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp