ASTM E478-08 Bakır Alaşımlarının Kimyasal Analizi İçin Standart Test Yöntemleri

ASTM Testleri

ASTM E478-08 Bakır Alaşımlarının Kimyasal Analizi İçin Standart Test Yöntemleri

Amerikan Test ve Malzeme Kuruluşu (ASTM) tarafından geliştirilen “ASTM E478-08 Bakır alaşımlarının kimyasal analizi için standart test yöntemleri” standardında, standart içinde belirtilen sınırlar dahilinde kimyasal aralıklara sahip bakır alaşımlarının kimyasal analizine yönelik test yöntemleri açıklanmaktadır. Örneğin alüminyum kompozisyonu maksimum 12, bakır kompozisyonu maksimum 40, kurşun kompozisyonu maksimum 27, silikon kompozisyonu maksimum 5, çinko kompozisyonu maksimum 50, kükürt kompozisyonu maksimum 0,1 ve fosfor kompozisyonu maksimum 1 olmalıdır.

ASTM E478-08 Bakır Alaşımlarının Kimyasal Analizi İçin Standart Test Yöntemleri

Açıklanan test yöntemleri şunları içermektedir:

 • Ekstraksiyon-etil-endinitrilotetraasetat titrimetrik test yöntemi (yüzde 2 ila yüzde 12)
 • Birleşik elektrodepozisyon gravimetrik ve oksalildihidrazit spektrofotometrik test yöntemiyle bakır (yüzde 50, minimum)
 • 1,10-fenantrolin spektrofotometrik test yöntemi ile demir (yüzde 0,003 ila yüzde 1,25)
 • Atomik absorbsiyon spektrometresi ile kurşun (yüzde 0,002 ila yüzde 15)
 • Etilenedinitrilotetraasetik asit (EDTA) titrimetrik test yöntemi ile kurşun (yüzde 2,0 ila yüzde 30,0)
 • Dimetilglioksim ekstraksiyon sprektofotometrik test yöntemiyle nikel (yüzde 0,03 ila yüzde 5,0)
 • Dimetilglioksim gravimetrik test yöntemiyle nikel (yüzde 4 ila yüzde 50)
 • Atomik absorbsiyon spektrometresi ile gümüş içeren bakırda gümüş (yüzde 0,01 ila yüzde 0,12)
 • İyodotimetrik titrasyon test yöntemi ile kalay (yüzde 0,5 ila yüzde 20)
 • Fenilfloron spektrofotometrik test yöntemiyle kalay (yüzde 0,01 ila yüzde 1,0)
 • Atomik absorbsiyon spektrometresi ile çinko (yüzde 0,2 ila yüzde 2)
 • Etilenedinitrilotetraasetik asit (EDTA) titrimetrik test yöntemiyle çinko (yüzde 2 ila yüzde 40)

Metallerin ve alaşımların kimyasal analizine yönelik bu test yöntemleri, öncelikle bu tür malzemeleri bileşim spesifikasyonlarına uygunluk açısından test etmek için hakem yöntemleri olarak tasarlanmıştır. Bu yöntemleri kullanan herkesin, ortak laboratuvar prosedürlerini ustalıkla ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebilecek eğitimli analistler olacağı varsayılmaktadır. Çalışmanın uygun donanıma sahip bir laboratuvarda yapılması beklenmektedir.

Saf bakırın aksine, bakır alaşımları, alaşıma istenen özellikleri veren değişen konsantrasyonlarda bakır bazlı ve nikel, alüminyum, silikon, kalay ve çinko gibi alaşım elementlerinden oluşan karmaşık metal formülasyonlarıdır.

Bakır alaşımı, elektriği iyi ilettiği için günlük yaşamda, özellikle elektrik tellerinde kullanılan bir metaldir. Rengi ve özellikleri nedeniyle dekorasyonda da kullanılmaktadır.

Bakırın elektronik ve kristalografik yapılarının birleşimi bakıra, korozyona karşı mükemmel direnç sağlar.

Bakır alaşımlarının temel özellikleri büyük ölçüde bakırın kendi özelliklerinden etkilenir. Bunlar yüksek termal iletkenlik, geniş bir sıcaklık aralığında mükemmel süneklik ve tokluk ve birçok farklı ortamda mükemmel korozyon direncidir. Bu özelliklerin hepsi, Yukarıdaki bakırın atom yapısı ve davranışıyla doğrudan ilgilidir.

Bakır alaşımları, farklı özelliklere sahip yeni bir malzemeler elde etmek için bakırın bir veya daha fazla başka metalle birleştirilmesi ile yapılan malzemelerdir. Farklı özelliklere ve kullanımlara sahip başka birçok bakır alaşımı bulunmaktadır. Başlıca bakır alaşımlarından bir kısmı şunlar içerir:

 • Pirinç, mekanik sertliği ve korozyon direnci nedeniyle elektronik endüstrisinde kontaklar, yaylar ve bağlantı uçları için yaygın olarak kullanılan bir bakır ve çinko alaşımıdır. Çoğu devre kesicide, sigortada ve duvar güç panelinde kalay veya kalay-kurşun ile elektrolizle kaplanmış pirinç kullanılır.
 • Bronz, denizcilik endüstrisinde elementlere maruz kalan cihazlarda kullanılan bir bakır ve kalay alaşımıdır. Son derece güçlü ve korozyona karşı dayanıklıdır. Otomotiv ve elektrik dağıtım endüstrilerinde, dönen miller için düşük sürtünmeli çıkışlar sağlayan manşon burçlarında kullanılır.

Kuruluşumuz, çeşitli sektörlerdeki işletmeler için verdiği sayısız test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları arasında, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, “ASTM E478-08 Bakır alaşımlarının kimyasal analizi için standart test yöntemleri” standardında tanımlanan test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp