ASTM C586 Beton Agregaları Olarak Karbonat Kayaçlarının Potansiyel Alkali Reaktivitesi için Standart Test Yöntemi

ASTM Testleri

ASTM C586 Beton Agregaları Olarak Karbonat Kayaçlarının Potansiyel Alkali Reaktivitesi için Standart Test Yöntemi

EUROLAB, son teknolojiye sahip akredite laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, ASTM C586 testi kapsamında kesin ve hızlı test hizmetleri sunar. Bu test yöntemi, oda sıcaklığında bir sodyum hidroksit (NaOH) çözeltisine daldırılan bir karbonat kaya numunesinin genleşmesinin belirlenmesini kapsar.

ASTM C586 Beton Agregaları Olarak Karbonat Kayaçlarının Potansiyel Alkali Reaktivitesi için Standart Test Yöntemi

Bu tür bir daldırma sırasında meydana gelen uzunluk değişiklikleri, kayanın genel reaktivite düzeyini ve kayadan hazırlanan agreganın betondaki hacim değişikliğine etkisini belirlemek için testlerin yapılması gerekip gerekmediğini gösterir.

Betondaki agrega bileşenleriyle genleşme reaksiyonlarına katılan alkaliler genellikle hidrolik çimentodan elde edilir; belirli koşullar altında betonun diğer bileşenlerinden veya dış kaynaklardan elde edilebilirler. Agregatların iki tür alkali reaktivitesi bilinmektedir:

  • Belirli silisli kayaları, mineralleri ve yapay camları içeren alkali-silika reaksiyonu;
  • Belirli kalsitik dolomitler, dolomitik kireçtaşları ve dolostonlarda dolomit içeren alkali karbonat reaksiyonu.

Bu test yöntemi alkali-silika reaksiyonunu tespit etmek için uygun değildir.

SI birimlerinde belirtilen değerler standart olarak kabul edilecektir. Bu standartta başka hiçbir ölçü birimi yer almamaktadır.

Bu standart, eğer varsa, kullanımıyla ilgili tüm güvenlik sorunlarına değinme iddiasında değildir. Uygun güvenlik, sağlık ve çevre uygulamalarını oluşturmak ve kullanımdan önce düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

EUROLAB, üreticilere ASTM C586 test uyumluluğu konusunda yardımcı olur. Test uzmanlarımız, profesyonel çalışma misyonu ve prensipleri ile siz üretici ve tedarikçilerimize laboratuvarlarımızda en iyi hizmeti ve kontrollü test sürecini sunar. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp