ASTM G124 Oksijenle Zenginleştirilmiş Atmosferlerde Metalik Malzemelerin Yanma Davranışının Belirlenmesi için Standart Test

ASTM Testleri

ASTM G124 Oksijenle Zenginleştirilmiş Atmosferlerde Metalik Malzemelerin Yanma Davranışının Belirlenmesi için Standart Test

EUROLAB, son teknolojiye sahip akredite laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, ASTM G124 testi kapsamında kesin ve hızlı test hizmetleri sunar. Amerikan Test ve Malzeme Kuruluşu (ASTM) tarafından yayınlanan ASTM G124 standardında, kendi kendine devam eden yanmayı destekleyen minimum test gazı basıncını ve numune sıcaklığını ve bir promotör kullanılarak ateşlenen standart bir metalik malzeme numunesinin erime yüzeyinin gerileme oranını belirlemeye yönelik test cihazları tanımlanmakta ve test yöntemleri açıklanmaktadır.

ASTM G124 Oksijenle Zenginleştirilmiş Atmosferlerde Metalik Malzemelerin Yanma Davranışının Belirlenmesi için Standart Test

Bu test yönteminden elde edilen veriler, kesin test numunesi konfigürasyonuna bağlıdır ve metalik malzemelerin yanma özelliklerinin karşılaştırılması için bir temel oluşturmaktadır. Herhangi bir gerçek sistemde bir materyalin kullanımının uygunluğu için bu verileri ilişkilendirmeye yönelik hiçbir kriter koymamaktadır.

Bu test yöntemine uygun aparat için gereklilikler bir örnekle birlikte verilmiştir. Ancak bu örneğin kullanılması zorunlu değildir. Bu test yöntemi, kullanılan aparatın yetenekleri dahilindeki herhangi bir basınç veya sıcaklıkta, gaz halinde oksijen veya herhangi bir oksijen ile inert seyreltici karışım içindir.

Kısaca burada açıklanan standart test yöntemi, çeşitli metalik malzemelerin yanma özelliklerinin karşılaştırılmasına olanak tanımaktadır. Değerlendirmeye alınan yanma özellikleri şunlardır:

  • Yanık ve yanmaz basınç
  • Yanma ve yanmama sıcaklığı
  • Erime arayüzünün regresyon oranı
  • Test numunesinin yanma sürecinin görsel değerlendirmesi

Oksijenle zenginleştirilmiş atmosfer, oksijen konsantrasyonunun hacimce yüzde 21’i veya kısmi oksijen basıncının 160 milimetre cıva’yı veya her ikisini birden aştığı herhangi bir atmosfer olarak tanımlanmaktadır. Oksijen ile zenginleştirilmiş bir atmosferin yangın tehlikesi derecesi, mevcut oksijen konsantrasyonuna, seyreltici gaza ve toplam basınca göre değişir. Oksijen ile zenginleştirilmiş atmosferlerde en çok karşılaşılan riskler, artan kısmi oksijen basıncı veya bir soy gazın seyreltici etkisinin yokluğu ile ortaya çıkan yangın tehlikesidir. Bununla birlikte, oksijenle zenginleştirilmiş bir atmosfer, tanımı gereği, artan bir yangın tehlikesi oluşturmamaktadır. Oksijenle zenginleştirilmiş belli atmosferler, ortam havası ile benzer yanmayı destekleyici özellikler gösterir.

EUROLAB, üreticilere ASTM G124 test uyumluluğu konusunda yardımcı olur. Test uzmanlarımız, profesyonel çalışma misyonu ve prensipleri ile siz üretici ve tedarikçilerimize laboratuvarlarımızda en iyi hizmeti ve kontrollü test sürecini sunar. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp