ASTM D4366 Sarkaç Sönümleme Testleri ile Organik Kaplamaların Sertliğine İlişkin Standart Test Yöntemleri

ASTM Testleri

ASTM D4366 Sarkaç Sönümleme Testleri ile Organik Kaplamaların Sertliğine İlişkin Standart Test Yöntemleri

EUROLAB, son teknolojiye sahip akredite laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, ASTM D4366 testi kapsamında kesin ve hızlı test hizmetleri sunar. Bu test yöntemleri, metal veya cam panel gibi kabul edilebilir düzeyde düz sert yüzeylere uygulanan organik kaplamaların sertliğinin belirlenmesinde sarkaç sönümleme test cihazlarının kullanımını kapsar.

ASTM D4366 Sarkaç Sönümleme Testleri ile Organik Kaplamaların Sertliğine İlişkin Standart Test Yöntemleri

Farklı sarkaç tiplerine dayalı iki test yöntemi aşağıda anlatılmaktadır:

  • Test Yöntemi A-König Sarkaç Sertlik Testi;
  • Test Yöntemi B-Persoz Sarkaç Sertlik Testi.

Sarkaç sönümleme testinin, sertliğin deformasyona karşı direnç olarak tanımlandığı kaplama sertliğindeki farklılıkları tespit etmede iyi bir duyarlılığa sahip olduğu bulunmuştur.

Bu test yöntemlerinde verilen iki prosedür, bir yüzeye temas eden sarkacın salınım genliğinin, yüzey ne kadar yumuşak olursa o kadar hızlı azaldığı ilkesini somutlaştırır. Ancak bu test yöntemleri sarkaç boyutlarına, salınımın periyoduna ve genliğine göre farklılık gösterir.

Genel olarak König sarkacının sönüm süresi Persoz sarkacının sönümleme süresinin yaklaşık yarısı kadardır.

Persoz sarkacı, yumuşak kaplamaların sertliğini ölçmek için König'e göre daha yüksek bir ayrım derecesine sahiptir, ancak düşük sürtünme katsayısına sahip yüzeylerde kayma eğilimi nedeniyle sert, kaygan filmlerin test edilmesi için uygun olmayabilir.

Sarkaç ile boya filmi arasındaki etkileşim, hem elastik hem de viskoelastik özelliklere bağlı olarak karmaşıktır ve iki tür sarkaç testi arasında kesin bir ilişki kurmak mümkün olmayabilir.

Bu standart, eğer varsa, kullanımıyla ilgili tüm güvenlik sorunlarına değinme iddiasında değildir. Uygun güvenlik, sağlık ve çevre uygulamalarını oluşturmak ve kullanımdan önce düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

EUROLAB, üreticilere ASTM D4366 test uyumluluğu konusunda yardımcı olur. Test uzmanlarımız, profesyonel çalışma misyonu ve prensipleri ile siz üretici ve tedarikçilerimize laboratuvarlarımızda en iyi hizmeti ve kontrollü test sürecini sunar. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp