ASTM D624 Kauçuk ve Elastomerler için Yırtılma Testi

ASTM Testleri

ASTM D624 Kauçuk ve Elastomerler için Yırtılma Testi

EUROLAB, son teknolojiye sahip akredite laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, ASTM D624 testi kapsamında kesin ve hızlı test hizmetleri sunar. Bu test yöntemi, geleneksel vulkanize kauçuk ve termoplastik elastomerlerin yırtılma mukavemeti adı verilen bir özelliğini ölçmek için prosedürleri açıklar.

ASTM D624 Kauçuk ve Elastomerler için Yırtılma Testi

ASTM D624, çeşitli test parçası geometrilerinden biri formundaki bir kauçuk tabakasında bir yırtılmanın kopması, başlatılması veya yayılması için gereken birim kalınlık başına kuvveti ölçer.

Yırtılma mukavemeti, stresin neden olduğu anizotropi, stres dağılımı, gerinim hızı ve test parçası boyutundan büyük ölçüde etkilenebilir. Yırtılma mukavemeti testinde elde edilen sonuçlar, yalnızca söz konusu testin koşulları altında bir ölçü olarak kabul edilebilir ve servis performansıyla doğrudan bir ilişkisi olmayabilir. Yırtılma testinin önemi bireysel uygulama veya ürün performansı esas alınarak belirlenmelidir.

Kauçuğun yırtılması, yüksek gerilim konsantrasyonunun olduğu bir bölgede başlatılan ve yayılan, kesik, kusur veya lokal deformasyona neden olan mekanik bir kopma sürecidir. Aşağıdaki tanımlar, yırtılmaya karşı direncin, yani bu standartla kullanım için gerekli yırtılma mukavemetinin ölçülmesine yönelik farklı teknikleri tanımlar.

A Tipi yırtılma mukavemeti: A Tipi (çentikli hilal) test parçasındaki bir çentik veya kesiğin kauçuğun yırtılmasıyla büyümesi için gereken maksimum kuvvetin test parçasının kalınlığına bölünmesiyle elde edilen maksimum kuvvet.

B Tipi yırtılma mukavemeti: B Tipi (çentikli çıkıntı ucu) bir test parçasındaki bir çentik veya kesiğin kauçuğun yırtılmasıyla büyümesi için gereken maksimum kuvvetin test parçasının kalınlığına bölünmesiyle elde edilen maksimum kuvvet.

C Tipi yırtılma mukavemeti: C Tipi (dik açılı) bir test parçasının kopmasına neden olmak için gereken maksimum kuvvetin test parçasının kalınlığına bölünmesiyle elde edilen değerdir.

T Tipi veya pantolon yırtılma mukavemeti: Bu yöntemdeki prosedürlere uygun olarak hesaplanan, bir T Tipi (pantolon) test parçasında bir yırtılmanın yayılması için gereken ortalama veya medyan kuvvetin test parçasının kalınlığına bölünmesiyle elde edilen değerdir.

CP tipi veya kısıtlı yol yırtılma mukavemeti: bu yöntemdeki prosedürlere uygun olarak hesaplanan, CP tipi (kısıtlı yol) test parçasında bir yırtılmayı yaymak için gereken ortalama veya medyan kuvvetin yırtık bölümün kalınlığına bölünmesiyle elde edilen değerdir.

EUROLAB, üreticilere ASTM D624 test uyumluluğu konusunda yardımcı olur. Test uzmanlarımız, profesyonel çalışma misyonu ve prensipleri ile siz üretici ve tedarikçilerimize laboratuvarlarımızda en iyi hizmeti ve kontrollü test sürecini sunar. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp