ASTM D409/D409M-09ae1 Hardgrove-Makine Yöntemiyle Kömürün Öğütülebilirliği İçin Standart Test Yöntemi

ASTM Testleri

ASTM D409/D409M-09ae1 Hardgrove-Makine Yöntemiyle Kömürün Öğütülebilirliği İçin Standart Test Yöntemi

Amerikan Test ve Malzeme Kuruluşu (ASTM) tarafından geliştirilen “ASTM D409/D409M-09ae1 Hardgrove-makine yöntemiyle kömürün öğütülebilirliği için standart test yöntemi” standardında, standart olarak seçilen kömürlerle karşılaştırıldığında kömürlerin göreceli öğütülebilirliğinin veya toz haline getirilme kolaylığının belirlenmesine yönelik bir test yöntemi açıklanmaktadır. Bu test yapılırken, hazırlanan ve boyutlandırılan numune, minyatür pulverizatörde belirli miktarda öğütme enerjisi alan ve elenerek toz haline getirilen ürünün boyutu belirlenir. Ortaya çıkan boyut, taşlama kolaylığına göre bir indeks oluşturmak için kullanılır (Hardgrove öğütülebilirlik indeksi).

ASTM D409/D409M-09ae1 Hardgrove-Makine Yöntemiyle Kömürün Öğütülebilirliği İçin Standart Test Yöntemi

Yüksek uçucu bitümlü, alt bitümlü ve linyit kömürleri gibi bazı kömürler, taşıma ve hazırlama sırasında doğal veya damar nemi açığa çıktığı için fiziksel değişime uğrayabilir. Bu değişiklik genellikle laboratuvarda test edildiğinde raporlanacak öğütülebilirlik özelliklerini değiştirmek için yeterlidir ve test için kullanılan malzemelerin kuruma koşullarına ve nem seviyesine bağlı olarak farklı endeksler üretebilir. Örneğin “ASTM D4749/D4749M-87(2019)E1 Kömürün elek analizini gerçekleştirmek ve kömür büyüklüğünü belirlemek için standart test yöntemi” standardına tanımlanan test yöntemi gibi.

Bu nedenle, bu test yönteminde belirtilen tekrarlanabilirlik ve yeniden üretilebilirlik, bu yüksek uçucu bitümlü, yarı bitümlü ve linyit kömürleri için geçerli olmayabilir.

Kömürün öğütülebilirliği, yani kömürün toz haline getirilmiş yakıt olarak kullanılmak üzere yeterince ince öğütülebilme kolaylığı, sertlik, mukavemet, dayanıklılık ve kırılma gibi diğer spesifik özellikleri kapsayan bileşik bir fiziksel özelliktir.

ASTM D409-09 standardında açıklanan öğütülebilirlik testi, 50 grama yakın boyutlu kömür numunesinin 60 devir boyunca öğütüldüğü, ardından öğütülmüş ürünün 200 gözenekli bir elekten elendiği ve öğütülebilirlik indeksinin belirlendiği bilyeli ve halkalı tipte bir değirmen kullanır. Sonuçlar eşdeğer Hardgrove öğütülebilirlik indeksine dönüştürülür. Yüksek öğütülebilirlik indeksi sayıları, öğütülmesi kolay kömürleri gösterir. Düşük, orta ve yüksek uçucu bitümlü kömürlerde uçucu madde içeriği ile öğütülebilirlik arasında kaba bir ilişki vardır.

Kömür, yanıcı (organik madde) ve yanıcı olmayan (nem ve mineral madde) malzemelerden oluşan heterojen bir maddedir. Genellikle Hardgrove öğütülebilirlik indeksi (HGI) ile ölçülen kömürün öğütülebilirliği, özellikle pulverize (toz haline gelebilen) kömürle çalışan kazanlar için kömür elleçleme ve kullanımında önemli bir pratik ve ekonomik özellik olduğundan büyük ilgi görmektedir.

Kömürün öğütülebilirlik indeksi, çeşitli derecedeki kömürlerin ufalama sırasındaki davranışlarının anlaşılması ve göreceli sertliğinin yanı sıra kok yapım özelliklerinin değerlendirilmesi için önemli bir teknolojik parametredir.

Kömürün kırılma ve öğütülmeye karşı direncinin bir ölçüsü olan öğütülebilirliği, fiziksel özellikleri, kimyasal ve petrografik bileşimi ile ilgilidir. Kömürün öğütülebilirliğinin araştırılması, kömür zenginleştirme, karbonizasyon ve daha pek çok kullanım için önemlidir.

Öğütme verimsiz bir süreç olduğundan öğütülmesi daha kolay olan kömürlerin seçilmesi sürecin genel verimliliğini artırabilir. Kömürün öğütülebilirliğini tespit etmek için kullanılan başlıca yöntem, Hardgrove öğütülebilirlik indeksidir. Bu indeks, ürünün alt boyutunun ölçülmesiyle hesaplanır. Daha yüksek indeks değerine sahip kömürlerin öğütülmesi kolaydır. Kömürün öğütülebilirlik üzerindeki etkisi, maseral bileşimin, nemin, uçucu maddenin ve ilgili mineral madde içeriğinin karmaşıklığı nedeniyle doğrudan değildir (maseral, organik maddelerdeki en küçük birimdir). Bu faktörlerin her birini ayırmak kolay değildir. Ayrıca, özellikle düşük dereceli kömürler için HGI’nin yorumlanması kolay değildir. Çünkü HGI’yi etkileyen nem içeriği test sırasında değişebilir. Çeşitli faktörler öğütülebilirliği etkileyebilse de öğütülebilirlik ile maseral içerik arasında yaklaşık bir korelasyon bulunmaktadır.

Kuruluşumuz, çeşitli sektörlerdeki işletmeler için verdiği sayısız test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları arasında, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, “ASTM D409/D409M-09ae1 Hardgrove-makine yöntemiyle kömürün öğütülebilirliği için standart test yöntemi” standardında açıklanan test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp