ASTM A370 Çelik Ürünlerin Mekanik Testleri için Standart Yöntem

ASTM Testleri

ASTM A370 Çelik Ürünlerin Mekanik Testleri için Standart Yöntem

EUROLAB laboratuvar ASTM A370 standardı kapsamında test ve uygunluk hizmeti sunar. ASTM A370 standardı, tek eksenli çekme gerilmeleri altında malzemelerin mukavemeti ve sünekliği hakkında bilgi sağlar. Kırılgan tellerden yapısal çeliğe, kurşun ve bakırdan alüminyuma, çelik ve titanyum alaşımlarına kadar metal alaşım üreticileri, kalite spesifikasyonlarını karşılamak ve gerekli endüstri standartlarına uymak için ürünlerini ve malzemelerini test etmek zorundadır.

ASTM A370 Çelik Ürünlerin Mekanik Testleri için Standart Yöntem

Metal üretimi, gelen ham maddelerinizin ve giden ürününüzün, rekabetçi spesifikasyonları karşılayan ürünler üretmek için gereken uygun güce ve sünekliğe sahip olduğuna dair garanti gerektirir. Nihai Çekme Dayanımı (UTS), Yüzde Uzama, Kayma Akma Dayanımı ve Esneklik Modülü (Young Modülü) için güvenebileceğiniz doğru, tekrarlanabilir verilere ihtiyacınız var. İhtiyaç duyduğunuz gerilim-gerilme çekme özelliklerini tutarlı bir şekilde sağlayan sağlam, güvenilir, az bakım gerektiren bir test sistemi, üretim süreçlerinizde konfor ve verimlilik sağlamada size uzun yol kat ettirecektir.

ASTM A370, dövme ve dökme çelikler, paslanmaz çelikler ve ilgili alaşımlar gibi çelik ürünlerin mekanik test tanımlarını ve prosedürlerini kapsayan bir test standardıdır. Bu standart, gerilim, bükülme, sertlik ve darbe testlerini kapsar. Bu spesifikasyonda açıklanan çeşitli mekanik testler, ürün spesifikasyonlarında gerekli olan özellikleri belirlemek için kullanılabilir.

A370, birkaç farklı ürün tipine özgü çeliklerin numune özelliklerini tanımlaması bakımından E8'den farklıdır. Bu ürünler çubuk, boru, bağlantı elemanları ve yuvarlak telin test edilmesini tartışır ve bazı prosedür açıklamalarıyla birlikte ASTM A370'in eklerinde bulunur. Ekli bölümlerin standardın genel bölümünü tamamlayıcı nitelikte olmasına rağmen, ihtilaf durumunda genellikle ürün standardının geçerli olduğunu belirtmek önemlidir.

Bu test yöntemlerine bir metrik ürün spesifikasyonunda atıfta bulunulduğunda, akma ve çekme değerleri inç-pound (ksi) birimlerinde belirlenebilir ve ardından SI (MPa) birimlerine dönüştürülebilir. 2 veya 8 inç inç-pound ölçü uzunluklarında belirlenen uzama, uygun olduğu şekilde, sırasıyla 50 veya 200 mm'lik SI birim ölçü uzunluklarında rapor edilebilir.

Tersine, bu test yöntemlerine bir inç pound ürün spesifikasyonunda atıfta bulunulduğunda, verim ve gerilme değerleri SI birimlerinde belirlenebilir ve ardından inç pound birimlerine dönüştürülebilir. 50 veya 200 mm'lik SI birim ölçü uzunluklarında belirlenen uzama, uygun olduğu şekilde sırasıyla 2 veya 8 inç inç-pound ölçü uzunluklarında rapor edilebilir.

Bu standart, varsa, kullanımıyla ilgili tüm güvenlik endişelerini ele alma iddiasında değildir. Uygun güvenlik, sağlık ve çevre uygulamalarını oluşturmak ve kullanımdan önce düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

Kuruluşumuz EUROLAB, sayısız test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları arasında, eğitimli ve uzman kadrosu ve ileri teknolojik donanımı ile ulusal ve uluslararası standartlar çerçevesinde, çelik ürünlerin mekanik testi hizmetleri vermektedir. ASTM A370 standardı kapsamında test hizmetleri verir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp