ASTM A923 Dubleks Östenitik Ferritik Paslanmaz Çeliklerde Zararlı Intermetalik Faz Tespiti için Test

ASTM Testleri

ASTM A923 Dubleks Östenitik Ferritik Paslanmaz Çeliklerde Zararlı Intermetalik Faz Tespiti için Test

EUROLAB, son teknolojiye sahip akredite laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, ASTM A923 testi kapsamında kesin ve hızlı test hizmetleri sunar. Bu standart, tokluk ve korozyon direncinin önemli ölçüde etkilendiği ölçüde dubleks östenitik/ferritik paslanmaz çelikte zararlı intermetalik fazın tespitini kapsar.

ASTM A923 Dubleks Östenitik Ferritik Paslanmaz Çeliklerde Zararlı Intermetalik Faz Tespiti için Test

Bu test yöntemleri, diğer nedenlere atfedilebilen tokluk veya korozyon direnci kayıplarını mutlaka tespit etmeyecektir. Dubleks paslanmaz çelik yapıların sınıflandırılması için test yöntemi A-sodyum hidroksit aşındırma testi, test yöntemi B-Charpy darbe testi ve test yöntemi C-demir klorür korozyon testi yapılacaktır.

Bu test yöntemlerinin amacı, dubleks paslanmaz çeliklerde tokluk veya korozyon direncinin önemli ölçüde etkilendiği ölçüde intermetalik fazların varlığının tespit edilmesini sağlamaktır. Bu test yöntemleri, diğer nedenlere atfedilebilen tokluk veya korozyon direnci kayıplarını mutlaka tespit etmeyecektir.

Dubleks (ostenitik-ferritik) paslanmaz çelikler, yaklaşık 600 ila 1750°F (320 ila 955°C) sıcaklık aralığında maruz kalma sırasında intermetalik bileşiklerin oluşumuna karşı hassastır. Bu çökelme reaksiyonlarının hızı, her bir parçanın bileşiminin ve termal veya termomekanik geçmişinin bir fonksiyonudur. Bu fazların varlığı, tokluk ve korozyon direnci için zararlıdır.

Dubleks paslanmaz çeliklerin doğru ısıl işlemi bu zararlı fazları ortadan kaldırabilir. Ürünün hızlı soğutulması, sonraki termal maruziyetlerle zararlı fazların oluşumuna karşı maksimum direnç sağlar.

Uygulanabilir ürün spesifikasyonu için kimyasal ve mekanik gerekliliklere uygunluk, üründe zararlı fazların bulunmadığını göstermez.

Bu test yöntemleri aşağıdakileri içerir:

  • Test Yöntemi A— Dubleks Paslanmaz Çeliklerin Aşındırma Yapılarının Sınıflandırılması için Sodyum Hidroksit Aşındırma Testi.
  • Test Yöntemi B— Dubleks Paslanmaz Çeliklerin Yapılarının Sınıflandırılması için Charpy Darbe Testi.
  • Test Yöntemi C— Dubleks Paslanmaz Çeliklerin Yapılarının Sınıflandırılması için Demir Klorür Korozyon Testi.

Zararlı intermetalik fazların mevcudiyeti, uygun yer ve oryantasyonlu bir numunenin seçilmesi şartıyla, üç testin hepsinde de kolaylıkla tespit edilir. Metaller arası fazların oluşumu sıcaklık ve soğutma hızının bir fonksiyonu olduğu için, testlerin, metaller arası faz oluşumunu teşvik etme olasılığı en yüksek olan koşulları yaşayan malzeme bölgesine uygulanması esastır. Yaygın ısıl işlem durumunda, bu bölge en yavaş soğuyan bölge olacaktır. Hızlı soğutulan malzeme dışında, karakterize edilecek malzeme parçası için en yavaş soğutulan olarak belirlenen bir yerden numune alınması gerekebilir.

Testler, zararlı fazın kesin yapısını belirlemez, bunun yerine, malzemenin tokluğuna ve korozyon direncine zararlı olduğu ölçüde bir intermetalik fazın varlığını veya yokluğunu belirler.

EUROLAB, üreticilere ASTM A923 test uyumluluğu konusunda yardımcı olur. Test uzmanlarımız, profesyonel çalışma misyonu ve prensipleri ile siz üretici ve tedarikçilerimize laboratuvarlarımızda en iyi hizmeti ve kontrollü test sürecini sunar. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp