ASTM B117 Tuz Püskürtme Korozyon Test Standardı

ASTM Testleri

ASTM B117 Tuz Püskürtme Korozyon Test Standardı

EUROLAB, son teknolojiye sahip akredite laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, ASTM B117 testi kapsamında kesin ve hızlı test hizmetleri sunar. ASTM B117 Tuz Püskürtme Korozyon Testi, standart aşındırıcı bir ortama maruz kalan metal ve kaplanmış metal numuneleri için bağıl korozyon direnci bilgisi üretmek için kullanılan bir tuz püskürtme testidir.

ASTM B117 Tuz Püskürtme Korozyon Test Standardı

Tuz Püskürtme Korozyon Testi ASTM B117, öncelikle boyalı veya metal kaplı numunelerin korozyon direncini karşılaştırmak için kullanılır. Test neredeyse 100 yıldır kullanılmaktadır ve 1939'dan beri ASTM B117 olarak standardize edilmiştir. Tuz sisi veya tuz püskürtme testi olarak tanımlanan bu test, metaller ve kaplanmış metaller üzerinde korozyon direnci bilgisi sağlamak için tasarlanmış çok popüler bir korozyon testidir.

ASTM B117 kendi başına bir test spesifikasyonu değildir. Bunun yerine, tuz püskürtme (sis) aparatının çalıştırılması için standart uygulamayı özetlemektedir. ASTM B117, bir tuz püskürtme test odasını çalıştırmak için parametreleri ve gereksinimleri belirleyen bir belgedir. Sonuçların laboratuvardan laboratuvara ve odadan odaya tutarlı bir şekilde elde edilebilmesi için tuz sisi test ortamının nasıl oluşturulacağını ve korunacağını belirtir.

ASTM B117, belirli bir ürün için kullanılacak test numunesinin türü, boyutları, şekli veya maruz kalma süreleri hakkında hiçbir şey belirtmez ve sonuçların yorumlanması için herhangi bir gereklilik veya kılavuzluk içermez.

ASTM B117'nin gerçek dünya koşullarına maruz kalmasından kaynaklanan korozif sonuçların korelasyonunun da bu test standardının bir parçası olmadığı ve tahmin edilmesinin zor olduğu anlaşılmalıdır. ASTM B117 Otomotiv (örnek: SAE J14563, GM 4298P…), Boyalar ve Kaplamalar, Havacılık ve Askeri (MIL-STD-810) alanlar gibi pek çok alanda kullanılmaktadır.

Bu standart, varsa, kullanımıyla ilgili tüm güvenlik endişelerini ele alma iddiasında değildir. Kullanımdan önce uygun güvenlik, sağlık ve çevre uygulamalarını oluşturmak ve düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

EUROLAB, üreticilere ASTM B117 test uyumluluğu konusunda yardımcı olur. Test uzmanlarımız, profesyonel çalışma misyonu ve prensipleri ile siz üretici ve tedarikçilerimize laboratuvarlarımızda en iyi hizmeti ve kontrollü test sürecini sunar. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp