ASTM B117 Tuz Püskürtme Korozyon Testi

ASTM Testleri

ASTM B117 Tuz Püskürtme Korozyon Testi

ASTM B117 Tuz Püskürtme Korozyon Testi, standart aşındırıcı bir ortama maruz kalan metal ve kaplanmış metal numuneleri için bağıl korozyon direnci bilgisi üretmek için kullanılan bir tuz püskürtme testidir.

ASTM B117 Tuz Püskürtme Korozyon Testi

Tuz Püskürtme Korozyon Testi ASTM B117, öncelikle boyalı veya metal kaplı numunelerin korozyon direncini karşılaştırmak için kullanılır. Test neredeyse 100 yıldır kullanılmaktadır ve 1939'dan beri ASTM B117 olarak standardize edilmiştir. Tuz sisi veya tuz püskürtme testi olarak tanımlanan bu test, metaller ve kaplanmış metaller üzerinde korozyon direnci bilgisi sağlamak için tasarlanmış çok popüler bir korozyon testidir. 

ASTM B117 Testi Ne Amaçla Uygulanır?

  • Çeşitli metallerin veya cilaların aşındırıcı direncini karşılaştırmak
  • Metal veya kaplanmış bir yüzey çizildiğinde aşındırıcı eğilimi belirlemek için (ASTM B117 + ASTM D1654'ü birlikte gerçekleştirin)
  • Kaplama yapışmasını ve korozyon sürünmesini ölçmek için (ASTM B117+ ASTM D3359'u birlikte gerçekleştirin)
  • Deniz ortamında (ıslaklık, sıcaklık, tuz sisi) korozyon direncini en iyi şekilde tahmin etmek için

ASTM B117 Testi Uygulanırken Dikkate Alınması Gereken Faktörler

ASTM B117 kendi başına bir test spesifikasyonu değildir. Bunun yerine, tuz püskürtme (sis) aparatının çalıştırılması için standart uygulamayı özetlemektedir. ASTM B117, bir tuz püskürtme test odasını çalıştırmak için parametreleri ve gereksinimleri belirleyen bir belgedir. Sonuçların laboratuvardan laboratuvara ve odadan odaya tutarlı bir şekilde elde edilebilmesi için tuz sisi test ortamının nasıl oluşturulacağını ve korunacağını belirtir.

ASTM B117, belirli bir ürün için kullanılacak test numunesinin türü, boyutları, şekli veya maruz kalma süreleri hakkında hiçbir şey belirtmez ve sonuçların yorumlanması için herhangi bir gereklilik veya kılavuzluk içermez.

ASTM B117 Tuz Sisi Testinden Nasıl Sonuç Alınır?

ASTM B117 korozyonuna maruz kalmanın ardından görsel inceleme ile kaplamaların, boyaların ve metallerin korozyona veya deniz ortamlarına maruz kalmaya karşı uygunluğunu belirleyebilirsiniz. ASTM D3359'un (bantla yapışma) eklenmesiyle, bir kaplamanın metale ne kadar iyi yapıştığını ve korozyonun ne kadar ilerlediğini görebilirsiniz. ASTM D1654'ün (çizme) eklenmesiyle, bir çizikten boya veya kaplama yoluyla alttaki metale kadar korozyonun nasıl geliştiğini görebilirsiniz. 

ASTM B117'nin gerçek dünya koşullarına maruz kalmasından kaynaklanan korozif sonuçların korelasyonunun da bu test standardının bir parçası olmadığı ve tahmin edilmesinin zor olduğu anlaşılmalıdır. ASTM B117 Otomotiv (örnek: SAE J14563, GM 4298P…), Boyalar ve Kaplamalar, Havacılık ve Askeri (MIL-STD-810) alanlar gibi pek çok alanda kullanılmaktadır.

EUROLAB, son teknolojiye sahip akredite laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, ASTM B117 testi kapsamında kesin ve hızlı sonuçlar almanıza yardımcı olur.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp