ASTM B117 Tuz Sisi Testi

ASTM Testleri

ASTM B117 Tuz Sisi Testi

ASTM B117 testi, tuz sisi veya tuz püskürtme, metaller ve kaplanmış metaller üzerinde korozyon direnci bilgisi sağlamak için tasarlanmış çok popüler bir korozyon testidir. ASTM B117 test standardı, Savunma Bakanlığı kurumları tarafından da kullanım için onaylanmıştır.

ASTM B117 Tuz Sisi Testi

ASTM B117 korozyonuna maruz kalmanın ardından görsel inceleme ile kaplamaların, boyaların ve metallerin korozyona veya deniz ortamlarına maruz kalmaya karşı uygunluğunu belirleyemeyi kapsar. ASTM D3359'un (bantla yapışma) eklenmesiyle, bir kaplamanın metale ne kadar iyi yapıştığı ve korozyonun ne kadar ilerlediği görülebilir. ASTM D1654'ün (çizme) eklenmesiyle, boya veya kaplama yoluyla bir çizikten alttaki metale kadar korozyonun nasıl geliştiği görülebilir.

ASTM B117'nin gerçek dünya koşullarına maruz kalmasından kaynaklanan korozif sonuçların ilişkilendirilmesinin de bu test standardının bir parçası olmadığı ve tahmin edilmesinin zor olduğu anlaşılmalıdır.

ASTM B117 Test Prosedürleri

  • Çeşitli metallerin veya cilaların aşındırıcı direncini karşılaştırmak,
  • Metal veya kaplanmış bir yüzey çizildiğinde aşındırıcı eğilimi belirlemek (ASTM B117 + ASTM D1654 birlikte gerçekleştirilir),
  • Kaplama yapışmasını ve korozyon sürünmesini ölçmek (ASTM B117+ ASTM D3359 birlikte gerçekleştirilir),
  • Deniz ortamında (ıslaklık, sıcaklık, tuz sisi) korozyon direncini en iyi şekilde tahmin etmek için kullanımları kapsar.

ASTM B117, spesifikasyonlarına göre inşa edilmiş özel odalarda gerçekleştirilir. Sıcaklık, 6,5 ila 7,2pH pH aralığı ve 5 kısım sodyum klorürden 95 kısım ASTM D1193 Tip IV suya kadar bir tuz atmosferi ile 35C'de (+ 1.1C ila 1.7C) tutulur.

ASTM B117, maruz kalma süresini belirlemez. Standart, 24 saatlik zaman dilimlerinde maruz kalmayı gerektirir. En popüler süreler şunlardır:

  • 96 saat maruz kalma
  • 240 saatlik maruz kalma
  • 600 saatlik maruz kalma

ASTM International'a göre , ASTM B117 kendi başına bir test spesifikasyonu değildir. Bunun yerine, tuz püskürtme (sis) aparatının çalıştırılması için standart uygulamayı özetlemektedir. ASTM B117, bir tuz püskürtme test odasını çalıştırmak için parametreleri ve gereksinimleri belirleyen bir belgedir. Sonuçların laboratuvardan laboratuvara ve odadan odaya tutarlı bir şekilde elde edilebilmesi için tuz sisi test ortamının nasıl oluşturulacağını ve sürdürüleceğini belirtir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, laboratuvar test hizmetleri çerçevesinde, ASTM B117 Tuz Sisi Testi kapsamında test hizmetleri de verilmektedir

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp