ASTM B193 Elektrik İletken Malzemelerin Direnci için Test Standardı

ASTM Testleri

ASTM B193 Elektrik İletken Malzemelerin Direnci için Test Standardı

ASTM B193 standardı, iletkenliklerini ölçerek değişen çevresel koşullar altında elektronik bileşenlerinizde ve tertibatlarınızda kullanılan elektrik iletken malzemelerinin iletkenliğini doğrulayabilir. Bir öğenin iletkenliği, elektriği ilettiği seviyeyi temsil eder. İletkenlik çok düşük veya çok yüksekse, zayıf ürün performansı, ekipman hasarı veya kişisel yaralanmayla sonuçlanan tehlikeli koşullar ortaya çıkabilir.

ASTM B193 Elektrik İletken Malzemelerin Direnci için Test Standardı

Metalik elektrik iletken malzemenin elektrik direncinin belirlenmesini kapsar. 0,00001 Ω (10 μΩ) veya daha fazla dirence sahip test numunelerinde %60,30 doğruluk sağlar. Ağırlık özdirenci doğruluğu, iletkenin varsayılan yoğunluğundaki olası yanlışlıklar nedeniyle olumsuz etkilenebilir.

Bu testin iletkenleri test etmeye özgü birkaç öğesi vardır. Değerlendirilen kablonun boyutsal boyutu değerlendirilmelidir. Bu, numunenin ağırlığının ölçülmesini içerir. Test için numune, telin veya kablonun her iki ucundan izolasyon sıyrılarak hazırlanır. Numuneye bağlı olarak, birkaç test ölçümü yöntemi vardır;

ASTM B193 Test Ölçüm Yöntemleri

YÖntem 1, Numuneyi direnç ölçüm cihazına takın ve sonucu kaydedin. Bu, numunenin direnci yüksekse veya ekipmanın doğruluğu yüksekse mümkündür.

Yöntem 2, İlk yöntem uygulanabilir değilse, alternatif bir yöntem kullanılmalıdır. Örnek, akım kontrollü bir DC güç kaynağına bağlanır. Numuneden geçen akım sınırlıdır ve numunedeki hem akım hem de voltaj kaydedilir. Bu yöntem hala ohm yasasını kullanıyor olsa da, daha yüksek voltaj ve akımın kullanılması numunenin daha iyi ölçülmesini sağlar.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, laboratuvar test hizmetleri çerçevesinde, ASTM B193 elektrik iletken malzemelerin direnci için test standardı kapsamında test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp