ASTM B368 Bakır Hızlandırılmış Asetik Asit-Tuz Püskürtme (Sis) Testi için Standart Yöntem (CASS Testi)

ASTM Testleri

ASTM B368 Bakır Hızlandırılmış Asetik Asit-Tuz Püskürtme (Sis) Testi için Standart Yöntem (CASS Testi)

EUROLAB laboratuvar ASTM B368 standardı kapsamında test ve uygunluk hizmeti sunar. ASTM B368 standardı, spesifikasyon amacıyla bakır hızlandırmalı asetik asit-tuz spreyi (CASS) testinde gerekli olan koşulları belirler. Standart, belirli bir ürün için kullanılacak test numunesinin türünü veya maruz kalma sürelerini veya sonuçlara verilecek yorumu belirtmez.

ASTM B368 Bakır Hızlandırılmış Asetik Asit-Tuz Püskürtme (Sis) Testi için Standart Yöntem (CASS Testi)

Bu yöntem, çelik, çinko alaşımları, alüminyum alaşımları ve ağır hizmet için tasarlanmış plastikler üzerindeki dekoratif bakır/nikel/krom veya nikel/krom kaplamaların aşındırıcı performansını değerlendirmek için geçerlidir. Eloksallı alüminyumun test edilmesi için de geçerlidir. Bu testin uygunluğu ve sonuçların hizmet deneyimi ile korelasyonu, bu paragrafta belirtilenler dışındaki kaplama sistemleri veya malzemeleri için belirtilmeden önce belirlenmelidir.

ASTM B368, geleneksel tuz sisinden (sprey) çok daha seyreltik olan bir sodyum klorür ve amonyum sülfat çözeltisi kullanan döngüsel bir korozyon testidir . CASS testi olarak da bilinen bu test, çelik üzerindeki boyaları değerlendirmek ve çeşitli alüminyum alaşımlarının korozyon direncini belirlemek için yaygın olarak kullanılır. Ayrıca çinko ve çelik dökümlerde krom kaplamayı test etmek için kullanılır. Nikel/krom ve bakır/nikel/krom dekoratif elektrodepolama kaplamalarını test etmek için özel olarak geliştirilmiştir. Kullanımlar arasında araştırma ve geliştirme, spesifikasyon kabulü, ürün veya sürecin üretim kontrolü ve benzetilmiş hizmet değerlendirmeleri yer alır.

Tuz Çözeltisi: 5 kısım (ağırlıkça) tuzdan 95 kısım suya standart bir ASTM B117 tuz çözeltisi hazırlanır. Reaktif sınıfı bakır klorür dihidrat daha sonra 1 gram ila 4 litre tuz çözeltisi oranında eklenir. Sis toplanır ve test edilir ve tuz-bakır çözeltisi, reaktif dereceli buzlu asetik asit eklenerek pH'ı 3,1 ila 3,3'e ayarlanır.

STM B368 (CASS) test yöntemi, çeşitli alüminyum alaşımlarının korozyon direncini belirlemek için kullanılır. Ayrıca çinko ve çelik dökümlerde krom kaplamayı test etmek için kullanılır. Nikel/krom ve bakır/nikel/krom dekoratif elektrodepolama kaplamalarını test etmek için özel olarak geliştirilmiştir. Kullanımlar arasında araştırma ve geliştirme, spesifikasyon kabulü, ürün veya sürecin üretim kontrolü ve benzetilmiş hizmet değerlendirmeleri yer alır.

Çok katmanlı, kaplamalı veya kaplamalı numunelerin kesik kenarları, kenar korozyonuna neden olmayacak şekilde kaplanır. Test kabini için hazır olduğunda, metalik ve metalik kaplanmış numuneler uygun bir temizleme veya solvent solüsyonu ile temizlenir. Organik ve metalik olmayan kaplamalı diğer numuneler temizlenmez.

Bu standart, varsa, kullanımıyla ilgili tüm güvenlik endişelerini ele alma iddiasında değildir. Kullanımdan önce uygun güvenlik ve sağlık uygulamaları oluşturmak ve düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

Kuruluşumuz EUROLAB, sayısız test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları arasında, eğitimli ve uzman kadrosu ve ileri teknolojik donanımı ile ulusal ve uluslararası standartlar çerçevesinde, bakır hızlandırılmış asetik asit-tuz püskürtme (Sis) testi için standart yöntem (CASS Testi) hizmetleri vermektedir. ASTM B368 standardı kapsamında test hizmetleri verir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp