ASTM B827 Testi

ASTM Testleri

ASTM B827 Testi

ASTM B827 testi, MFG (karışık akan gaz) testleri, çeşitli uygulama ortamlarında elektrik kontaklarının veya konektörlerin yaşaması beklenebilecek çevresel koşullara maruz kalmayı simüle etmek veya büyütmek için kullanılır. ASTM B827 testi, atmosferdeki gazlardan kaynaklanan korozyona karşı direnci değerlendirmek için ürünler, özellikle elektronik ürünler için bir tür laboratuvar ortam testidir. 

ASTM B827 Testi

MFG testlerine maruz bırakılan test numuneleri, çıplak metal yüzeylerden elektrik konnektörlerine ve komple montajlara kadar uzanmaktadır. Spesifik test koşulları, genellikle, test laboratuvarında, bakır ve gümüş kuponlar veya gözenekli altın kaplamalar gibi standart metalik yüzeyler üzerindeki belirli temsili alan ortamlarının veya çevresel şiddet seviyelerinin etkilerini simüle edecek şekilde seçilir.  MFG testleri simülasyon olduğundan, hem test koşulları hem de bozunma reaksiyonları (kimyasal reaksiyon hızı, reaksiyon ürünlerinin bileşimi, vb.), MFG testinde test edilen ürünün hizmet ortamında bulunanlara her zaman benzemeyebilir.

Karışık Akan Gaz (MFG) testi, sıcaklık (°C), bağıl nem (%RH), gaz halindeki kirleticilerin konsantrasyonu (milyarda parça, ppb veya milyonda parça düzeyinde) ve diğer kritik değişkenlerin ölçüldüğü bir laboratuvar testidir. (hacim değişim oranı ve hava akış hızı gibi) dikkatle tanımlanır, izlenir ve kontrol edilir. 

ASTM B827 testinin amacı, atmosferik maruziyetten kaynaklanan korozyon olgusunu simüle etmektir. Elektronik ürün kontrollü bir çevre odasında ppb aralığındaki seviyelerde klor, hidrojen sülfür, sülfür, nitrojen dioksit ve kükürt dioksit gibi gazlara maruz bırakılır.

ASTM B827 testine maruz bırakılan test numuneleri, çıplak metal yüzeylerden elektrik konnektörlerine ve komple montajlara kadar uzanmaktadır. Asil metal kaplama konektör uygulamaları ile ilgili olarak, MFG testi, bu konektörlerin performansını değerlendirmek için bir yeterlilik test yöntemi olarak geniş çapta kabul görmüştür.

Standart MFG test odası özellikleri şu şekildedir:

  • Milyarda parça (ppb) düzeyinde kontrol edilebilen çoklu gaz atmosferleri
  • Maruz kalma konusunda zaman sınırı yok
  • Sıcaklık ve nem kontrolü
  • Oda boyutu: 24 inç genişliğinde 28 inç uzunluğunda ve 15 inç yüksekliğinde

ASTM B827 Karışık akışlı gaz (MFG) test yöntemleri için çeşitli genel ve sektöre özel standartlar mevcuttur. Genel standartlar aşağıdakileri içerir:

  • ASTM B 827- 05(2014) – Karışık Akan Gaz (MFG) Çevre Testlerinin Yürütülmesi için Standart Uygulama.
  • ASTM B 845- 97(2013)e2 – Elektrik Kontakları için Karışık Akan Gaz (MFG) Testleri için Standart Kılavuz
  • ANSI/EIA-364-65A :1998, TP-65A – Karışık Akan Gaz
  • IEC 60068-2-60 :2015 – Ke Testi: Akan Karışık Gaz Korozyon Testi
  • ISO 21207 :2015 - Yapay atmosferlerde korozyon testleri - Korozyona neden olan gazlara alternatif olarak maruz kalma, nötr tuz püskürtme ve kurutmayı içeren hızlandırılmış korozyon testleri.
  • DC-10611 Rev-A (SİL)

ASTM B827 Karışık akışlı gaz (MFG)  testi hızlandırılmış bir test yöntemi olduğundan, hızlanma faktörünün belirlenmesi, test edilen cihazın dayanıklılığının veya güvenilirliğinin anlaşılmasına yardımcı olacaktır. Başka bir deyişle, numuneler test odasında belirli sayıda gün hayatta kalabiliyorsa, sahada korozyon sorunu olmadan kaç yıl dayanabileceğini yaklaşık olarak tahmin etmek çok faydalı olacaktır.

EUROLAB, son teknolojiye sahip akredite laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, ASTM B827 testi kapsamında kesin ve hızlı sonuçlar almanıza yardımcı olur.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp