ASTM B839 Metalik Kaplamalı, Dıştan Dişli Ürünlerde, Bağlantı Elemanlarında ve Çubuk-Eğimli Kama Yönteminde Kalıntı Gevreklik için Standart Test Yöntemi

ASTM Testleri

ASTM B839 Metalik Kaplamalı, Dıştan Dişli Ürünlerde, Bağlantı Elemanlarında ve Çubuk-Eğimli Kama Yönteminde Kalıntı Gevreklik için Standart Test Yöntemi

EUROLAB, son teknolojiye sahip akredite laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, ASTM B839 testi kapsamında kesin ve hızlı test hizmetleri sunar. Bu test yöntemi, istatistiksel olarak, aşağıdakilerde hidrojen gevrekleşmesi veya bozunmasının mevcudiyeti olasılığının belirlenmesini kapsar.

ASTM B839 Metalik Kaplamalı, Dıştan Dişli Ürünlerde, Bağlantı Elemanlarında ve Çubuk-Eğimli Kama Yönteminde Kalıntı Gevreklik için Standart Test Yöntemi

  • Bir grup varil elektrolizle kaplanmış, otokatalitik kaplanmış, fosfatlanmış veya kimyasal olarak işlenmiş dişli nesneler veya bağlantı elemanları ve;
  • Bir grup raf kaplamalı dişli nesneler, bağlantı elemanları veya çubuk.

Dişli nesneler, bağlantı elemanları ve çubuk için endüstriyel uygulama, hidrojen gevrekliği riskinin azaltılmasını sağlamak için üç kademeli test maruziyeti seviyesi geliştirmiştir. Bu seviyeler, değişen kritiklik seviyelerine sahip ticari uygulamalardan gelişmiştir. Özünde, gerekli olan güven seviyesini temsil ederler. Ayrıca, bitmiş ürünlerin gönderilmeden ve kullanılmadan önce tutulduğu süreyi de temsil ederler.

Bu test yöntemi, ≥ 1000 MPa (300 HV 10 kgf , 303 HB veya 31 HR c karşılık gelen sertlik değerlerine sahip ) çelikten veya yüzeyi sertleştirilmiş dişli nesneler, bağlantı elemanları veya çubuktan yapılmış dişli nesnelere, bağlantı elemanlarına ve çubuğa uygulanabilir.

Bu test yöntemi, Kılavuz B850'nin gereksinimlerine uygun olarak hidrojen gevrekliğini giderme ısıl işleminden sonra gerçekleştirilmelidir. İşleme çözümleri, koşulları ve tekniklerindeki farklılıkları değerlendirmek için de kullanılabilir.

Bu test yönteminin iki ana işlevi vardır:

  • Birincisi, istatistiksel bir örnekleme planı ile birlikte kullanıldığında parti kabulü veya reddi için kullanılabilir;
  • İkincisi, ön hazırlık dahil çeşitli işlem adımlarının etkinliğini belirlemek için bir kontrol testi olarak kullanılabilir.

SI birimlerinde belirtilen değerler standart olarak kabul edilmelidir. Bu standarda başka hiçbir ölçü birimi dahil edilmemiştir.

Bu standart, varsa, kullanımıyla ilgili tüm güvenlik endişelerini ele alma iddiasında değildir. Uygun güvenlik, sağlık ve çevre uygulamalarını oluşturmak ve kullanımdan önce düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

EUROLAB, üreticilere ASTM B839 test uyumluluğu konusunda yardımcı olur. Test uzmanlarımız, profesyonel çalışma misyonu ve prensipleri ile siz üretici ve tedarikçilerimize laboratuvarlarımızda en iyi hizmeti ve kontrollü test sürecini sunar. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp