ASTM C1363 Bir Sıcak Kutu Aparatı Aracılığıyla Yapı Malzemelerinin ve Zarf Gruplarının Termal Performansı için Standart Test

ASTM Testleri

ASTM C1363 Bir Sıcak Kutu Aparatı Aracılığıyla Yapı Malzemelerinin ve Zarf Gruplarının Termal Performansı için Standart Test

EUROLAB laboratuvar ASTM C1363 standardı kapsamında test ve uygunluk hizmeti sunar. Bu test yöntemi, kontrollü laboratuvar koşullarına maruz bırakıldığında bina gruplarının kararlı hal termal performansının belirlenmesi için bir sıcak kutu aparatının tasarımına ilişkin ilkeleri ve minimum gereksinimleri belirler.

ASTM C1363 Bir Sıcak Kutu Aparatı Aracılığıyla Yapı Malzemelerinin ve Zarf Gruplarının Termal Performansı için Standart Test

Bu test yöntemi, büyük homojen veya homojen olmayan numuneler için kullanılır. Bu test yöntemi, test aparatına uyan temsili bir numunenin oluşturulmasının mümkün olduğu bina yapılarına veya yapı malzemelerinin kompozit düzeneklerine uygulanır. Numune çıkıntılarının veya girintilerinin boyutları, sıcak kutu aparatının tasarımı ile kontrol edilir. Bazı sıcak kutular, düzlemsel veya neredeyse düzlemsel örneklerle sınırlıdır.

Düzgün tasarlanmış ve çalıştırılan bir sıcak kutu aparatı, test yöntemi C177'ye doğrudan benzerdir. Bir sıcak kutu aparatının çalışması, önemli sayıda sıcaklık, alan ve güç ölçümü gerektirir. Bu ölçümleri gerçekleştiren ekipman, verilerin doğru olduğundan emin olmak için kalibrasyon gerektirir.

İlk kurulum ve periyodik doğrulama testi sırasında, her ölçüm sistemi ve sensör, ulusal standartlar laboratuvarında izlenebilir bir standarda göre kalibre edilir. Sıcak kutu aparatı ideal şekilde tasarlanmış, yapılmış ve çalıştırılmışsa, başka bir kalibrasyon veya ayar gerekli olmayacaktır.

Homojen bir malzemenin ideal bir sıcak kutu testinde, yandaki bir ısı akışını sağlamak için ne sıcak ne de soğuk numune yüzeylerinde sıcaklık farkı yoktur. Ek olarak, ölçüm odası duvarlarının sınırı boyunca ısıyı yönlendirecek hiçbir sıcaklık farkı olmayacaktır.

Bununla birlikte, deneyimler, mükemmel bir koruma/ölçüm odası dengesi sağlamanın mümkün olmadığını ve ölçüm odasından gelen tüm ısı akış yollarını doğru bir şekilde karakterize etmek için küçük düzeltmelere ihtiyaç olduğunu göstermiştir. Test sonucunda bu nihai güveni elde etmek için, bilinen ısı transfer değerlerine sahip numuneler üzerinde ölçümler yaparak ve bu sonuçları beklenen değerlerle karşılaştırarak sıcak kutu aparatının genel sonucunu kıyaslamak gerekir.

Bu standart, varsa, kullanımıyla ilgili tüm güvenlik endişelerini ele alma iddiasında değildir. Uygun güvenlik, sağlık ve çevre uygulamalarını oluşturmak ve kullanımdan önce düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

EUROLAB, üreticilere ASTM C1363 test uyumluluğu konusunda yardımcı olur. Test uzmanlarımız, profesyonel çalışma misyonu ve prensipleri ile siz üretici ve tedarikçilerimize laboratuvarlarımızda en iyi hizmeti ve kontrollü test sürecini sunar. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp