ASTM C1525 Suda Söndürme ile Gelişmiş Seramikler için Termal Şok Direncinin Belirlenmesi için Standart Test Yöntemi

ASTM Testleri

ASTM C1525 Suda Söndürme ile Gelişmiş Seramikler için Termal Şok Direncinin Belirlenmesi için Standart Test Yöntemi

EUROLAB, son teknolojiye sahip akredite laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, ASTM C1525 testi kapsamında kesin ve hızlı test hizmetleri sunar. Bu test yöntemi, su ile söndürme yoluyla gelişmiş seramiklerin termal şoka karşı direncinin belirlenmesini açıklar. Yöntem, oda sıcaklığındaki bir su banyosunda yükseltilmiş bir sıcaklıkta bir test numunesinin hızlı bir şekilde söndürülmesinin deneysel ilkesine dayanmaktadır.

ASTM C1525 Suda Söndürme ile Gelişmiş Seramikler için Termal Şok Direncinin Belirlenmesi için Standart Test Yöntemi

Termal şokun etkisi, çeşitli sıcaklıklarda ısıtılan test numunelerinin hızlı bir şekilde söndürülmesiyle üretilen eğilme mukavemetindeki azalma ölçülerek değerlendirilir. Termal şok direncinin nicel bir ölçümü için, ortalama eğilme mukavemetinde en az %30'luk bir azalma ile kritik bir sıcaklık aralığı belirlenir.

Test yöntemi, bir seramik gövde içindeki sabit durum sıcaklık farklarının veya birleştirilmiş gövdeler arasındaki termal genleşme uyumsuzluğunun bir sonucu olarak gelişen termal gerilimleri belirlemez. Test yöntemi, bir seramik malzemenin tekrarlanan darbelere karşı direncini belirlemeye yönelik değildir. Termal şok direncinin belirlenmesi, tutulan mukavemet değerlendirilerek yapıldığından, yöntem seramik bileşenler için uygun değildir; ancak bileşenlerden kesilen test numuneleri kullanılabilir.

Test yöntemi öncelikle yoğun monolitik seramikler için tasarlanmıştır, ancak makroskopik olarak homojen olan kıl veya partikül takviyeli seramik matris kompozitleri gibi belirli kompozitlere de uygulanabilir.

Bu standart, varsa, kullanımıyla ilgili tüm güvenlik endişelerini ele alma iddiasında değildir. Kullanımdan önce uygun güvenlik ve sağlık uygulamaları oluşturmak ve düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

EUROLAB, üreticilere ASTM C1525 test uyumluluğu konusunda yardımcı olur. Test uzmanlarımız, profesyonel çalışma misyonu ve prensipleri ile siz üretici ve tedarikçilerimize laboratuvarlarımızda en iyi hizmeti ve kontrollü test sürecini sunar. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp