ASTM C165 Isı Yalıtımlarının Basınç Özelliklerinin Ölçülmesi için Standart Test Yöntemi

ASTM Testleri

ASTM C165 Isı Yalıtımlarının Basınç Özelliklerinin Ölçülmesi için Standart Test Yöntemi

ASTM C165 testi, ısı yalıtımlarının basınç direncini belirlemek için iki prosedürü kapsar.

ASTM C165 Isı Yalıtımlarının Basınç Özelliklerinin Ölçülmesi için Standart Test Yöntemi

Prosedür A, bir yük deformasyon eğrisinin yaklaşık düz çizgi kısmına sahip olan, ancak gösterildiği gibi tanımlanabilir bir akma noktasına sahip olabilen veya olmayabilen ısı yalıtımlarını kapsar. 1 ve 2. Bu davranış, çoğu sert levha veya blok tipi yalıtım için tipiktir.

Prosedür B, gösterildiği gibi, yük arttıkça giderek daha sert hale gelen ısı yalıtımlarını kapsar. Bu davranış, daha önce sıkıştırmalı paketleme veya mekanik yumuşatma ile en azından aynı deformasyona sıkıştırılmış olan lifli keçe ve örtü yalıtımlarının tipik özelliğidir.

Prosedür A ve B kapsamındaki malzemelerin sınıflandırılmasının her durumda geçerli olmayabileceği kabul edilmektedir. Örneğin, sıkıştırılarak paketlenmemiş bazı keçe veya örtü malzemeleri, ilk yüklemeleri için Prosedür A'ya daha tipik bir davranış sergileyecektir. Ayrıca, önceden sıkıştırılmış bazı yüksek yoğunluklu lifli yalıtım levhaları, Prosedür B'ye daha özgü olan yük deformasyon eğrileri sergileyecektir.

Gösterilen üç türden hiçbirini takip etmeyen yük deformasyon eğrilerine sahip ısı yalıtımları da olacaktır; yani, düz çizgi kısmı olmayan eğriler, sıkıştırma alanlı eğriler ve negatiften pozitif eğime değişen eğriler. Bu test yöntemi, yansıtıcı veya gevşek dolgu yalıtımlarını kapsamaz.

İnç-pound birimlerinde belirtilen değerler standart olarak kabul edilmelidir. Parantez içinde verilen değerler bilgi amaçlıdır.

Bu standart, varsa, kullanımıyla ilgili tüm güvenlik endişelerini ele alma iddiasında değildir. Kullanımdan önce uygun güvenlik ve sağlık uygulamaları oluşturmak ve düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, laboratuvar test hizmetleri çerçevesinde, ASTM C165 Isı Yalıtımlarının Basınç Özelliklerinin Ölçülmesi için Standart Test Yöntemi kapsamında test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp