ASTM C177 Korumalı-Sıcak Plakalı Aparat ile Sabit Hal Isı Akı Ölçümleri ve Termal İletim Özellikleri için Standart Test Yöntemi

ASTM Testleri

ASTM C177 Korumalı-Sıcak Plakalı Aparat ile Sabit Hal Isı Akı Ölçümleri ve Termal İletim Özellikleri için Standart Test Yöntemi

ASTM C177 standardı, yüzeyleri korumalı-sıcak plaka aparatı kullanılarak sabit sıcaklıklarda tutulan katı, paralel sınırlarla temas ettiğinde düz, homojen numuneler aracılığıyla sabit durum ısı akısının laboratuvar ölçümü için kriterleri belirler. Bu amaçla tasarlanan test aparatı, korumalı-sıcak plakalı bir aparat olarak bilinir ve birincil bir yöntemdir.

ASTM C177 Korumalı-Sıcak Plakalı Aparat ile Sabit Hal Isı Akı Ölçümleri ve Termal İletim Özellikleri için Standart Test Yöntemi

Bu test yöntemi, tatmin edici bir korumalı-sıcak plaka aparatı oluşturmak ve çalıştırmak için gerekli genel tasarım gereksinimlerini ortaya koyuyor. Çok çeşitli aparat yapılarını, test koşullarını ve çalışma koşullarını kapsar. Bu test yöntemine uygun ayrıntılı tasarımlar verilmez, ancak genel gereksinimlerin kısıtlamaları dahilinde geliştirilmelidir.

Bu test yöntemi hem tek taraflı hem de çift taraflı ölçüm modlarını kapsar. Hem dağıtılmış hem de hat kaynaklı korumalı ısıtma plakası tasarımlarına izin verilir. Kullanıcı, bu ısıtıcı tasarımları hakkında daha fazla bilgi için tek taraflı çalışma modu, Uygulama C1044ve hat kaynak aparatı, Uygulama C1043ile ilgili standart uygulamalara başvurmalıdır.

Korumalı-sıcak plakalı aparat dikey veya yatay ısı akışı ile çalıştırılabilir. Bununla birlikte, numuneler içinde konvektif ısı akışı meydana gelirse, iki yönden gelen test sonuçları farklı olabileceğinden, kullanıcı uyarılır. Korumalı-sıcak plaka üzerinde ölçülebilen numune iletkenliğinin büyüklüğü için kesin bir üst sınır verilememese de, pratik nedenlerden dolayı numune iletkenliği 16 W/m'den az olmalıdır.

Bu test yöntemi, opak katılardan gözenekli veya şeffaf malzemelere kadar çok çeşitli numunelerin ölçümü ve aşırı sıcaklıklarda ve çeşitli gazlar ve basınçlarla yapılan ölçümler de dahil olmak üzere çok çeşitli çevresel koşulların ölçümü için geçerlidir.

Katmanlı yapılar gibi ısı akısı yönünde normal olan inhomogeneities, bu test yöntemi kullanılarak başarıyla değerlendirilebilir. Bununla birlikte, ısı köprülü bir yalıtım sistemi gibi ısı akışı yönünde inhomogeneities olan numunelerin test edilmesi, konuma özgü sonuçlar verebilir ve bu tür bir aparatla denenmez.

Beklenen hassasiyet ve doğruluk seviyesini sağlamak için, bu standardı uygulayan kişilerin ısı ölçümleri ve test uygulamalarının gereklilikleri ve ısı yalıtım malzemeleri ve sistemleri ile ilgili ısı transferi teorisinin pratik uygulaması hakkında bilgi sahibi olmaları gerekir. Testlerin bu test yöntemine uygun olduğundan emin olmak için her aparat için tasarım şemaları ve elektrik çizimleri de dahil olmak üzere ayrıntılı çalışma prosedürleri mevcut olmalıdır. Buna ek olarak, cihaza bağlı otomatik veri toplama ve işleme sistemlerinin doğruluğu doğrulanmalıdır. Bu, onlarla ilişkili bilinen sonuçlara sahip veri kümelerini kalibrasyon ve bilgisayar programlarına girerek yapılabilir.

Bu tür bir test yönteminin tasarım ve inşaat ayrıntılarını ve ısı akışı teorisi, sıcaklık ölçümleri ve genel test uygulamaları ile ilgili teknik bilgisi olmayan bir kişiye zorluk sunabilecek tüm olasılıkları kapsayacak prosedürleri belirlemesi pratik değildir. Kullanıcı ayrıca, cihazı onarırken veya değiştirirken, temel anlayış ve dikkatli deneysel teknik taleplerinin daha da büyük olduğu bir tasarımcı veya oluşturucu veya her ikisi de olmayı gerekli bulabilir. Bu test yönteminin standardizasyonu, yeni veya geliştirilmiş aparatların veya prosedürlerin gelecekteki gelişimini hiçbir şekilde kısıtlamak için tasarlanmamıştır.

Bu test yöntemi, belirli ölçüm sorunlarının gereksinimlerini karşılamak için çok çeşitli aparat tasarımı ve tasarım doğruluğu kullanılmasına izin verir. Bu test yöntemine uygunluk, raporda bildirilen her değişkenin belirsizliğinin bir bildirimini gerektirir. İlgili önemli hata faktörlerinin tartışılması dahildir.

EUROLAB, son teknoloji akredite laboratuvarları ve uzman ekibi ile ASTM C177 testi kapsamında kesin ve hızlı sonuçlar almanıza yardımcı olur.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp