ASTM C1856 Ultra Yüksek Performanslı Beton Örneklerinin İmalatı ve Test Edilmesi için Standart Uygulama

ASTM Testleri

ASTM C1856 Ultra Yüksek Performanslı Beton Örneklerinin İmalatı ve Test Edilmesi için Standart Uygulama

EUROLAB laboratuvar ASTM C1856 standardı kapsamında test ve uygunluk hizmeti sunar. ASTM C1856 standardı, malzemenin özelliklerini belirlemek amacıyla, ultra yüksek performanslı betonun (UHPC) temsili bir numunesi kullanılarak laboratuvarda ve sahada numunelerin üretilmesi ve test edilmesine yönelik prosedürleri kapsar.

ASTM C1856 Ultra Yüksek Performanslı Beton Örneklerinin İmalatı ve Test Edilmesi için Standart Uygulama

Bu uygulama, nominal maksimum boyutta agrega 5 mm'den [ 1 / 4 inç] ve 200 ve 250 mm [8 ve 10 inç] açıklanan değiştirilmiş akış tablosu testiyle ölçüldüğü gibi test edilir.

Ultra Yüksek Performanslı Beton (UHPC), belirtilen dayanıklılık, çekme sünekliği ve tokluk gereksinimleri ile inç kare başına minimum 17.000 pound (120 MPa) belirtilen basınç dayanımına sahip çimento esaslı bir beton malzemedir; elyaflar genellikle belirtilen gereksinimlerin karşılanması için karışıma dahil edilir.

Ultra Yüksek Performanslı Beton (UHPC), reaktif toz beton (RPC) olarak da bilinir. Malzeme tipik olarak portland çimentosu, ek çimentolu malzemeler, reaktif tozlar, kalker ve/veya kuvars unu, ince kum, yüksek oranda su azaltıcılar ve su bir araya getirilerek formüle edilir. Malzeme, inç kare (psi) (200 MPa) başına 29.000 pound'u aşan basınç dayanımları sağlayacak şekilde formüle edilebilir. Matris için ince malzemelerin kullanılması aynı zamanda estetiği ve form ayrıntılarını sertleştirilmiş yüzeye yakın bir şekilde aktarma yeteneği açısından değerli olan yoğun, pürüzsüz bir yüzey sağlar. Metal, sentetik veya organik liflerle birleştirildiğinde, 7.000 psi (48 MPa) veya daha fazla bükülme mukavemeti elde edebilir.

UHPC'de sıklıkla kullanılan elyaf türleri, yüksek karbonlu çelik, PVA, Cam, Karbon veya bu türlerin veya diğerlerinin bir kombinasyonunu içerir. Bu malzemenin sünek davranışı, ilk çatlamadan sonra bile eğilme ve çekme yüklerini deforme etme ve destekleme kapasitesiyle beton için bir ilktir. UHPC'nin yüksek sıkıştırma ve çekme özellikleri ayrıca, prekast elemanlar arasında kapatma dökümleri gibi uygulamalarda daha kısa uzunlukta inşaat demiri gömülmesine izin veren yüksek bir bağ mukavemetini kolaylaştırır.

UHPC yapımı, bazı uygulamalarda takviye çeliği ihtiyacını ve kendi kendine yerleşen malzemelerin yüksek akış özelliklerini ortadan kaldırarak basitleştirilmiştir. UHPC matrisi çok yoğundur ve düşük geçirgenliğe neden olan minimum bağlantısız bir gözenek yapısına sahiptir (0,02 x 10-12 m2/s'den daha az Klorür iyonu difüzyonu. Malzemenin düşük geçirgenliği, üstün dayanıklılık özellikleri sağlayan klorürler gibi zararlı malzemelerin girişini engeller.

SI birimlerinde veya inç-pound birimlerinde belirtilen değerler ayrı ayrı standart olarak kabul edilecektir. Her sistemde belirtilen değerler tam eşdeğer olmayabilir; bu nedenle, her sistem diğerinden bağımsız olarak kullanılmalıdır. İki sistemden elde edilen değerlerin birleştirilmesi, standartla uyumsuzlukla sonuçlanabilir.

Başka bir standarttan elde edilen gerekli sonuçlar, bu standartta kullanılan birimlerle aynı sistemde raporlanmıyorsa, bu sonuçların SI Hızlı Referans Kılavuzunda bulunan dönüştürme faktörleri kullanılarak dönüştürülmesine izin verilir.

Bu standardın metni, açıklayıcı materyal sağlayan notlara ve dipnotlara atıfta bulunur. Bu notlar ve dipnotlar (tablo ve şekillerde olanlar hariç) bu standardın gereklilikleri olarak kabul edilmeyecektir.

Bu standart, varsa, kullanımıyla ilgili tüm güvenlik endişelerini ele alma iddiasında değildir. Kullanımdan önce uygun güvenlik ve sağlık uygulamaları oluşturmak ve düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

Kuruluşumuz EUROLAB, sayısız test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları arasında, eğitimli ve uzman kadrosu ve ileri teknolojik donanımı ile ulusal ve uluslararası standartlar çerçevesinde, ultra yüksek performanslı beton örneklerinin imalatı ve test edilmesi için standart uygulama hizmetleri vermektedir. ASTM C1856 standardı kapsamında test hizmetleri verir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp