ASTM C203 Blok Tipi Isı Yalıtımının Kopma Yükü ve Eğilme Özellikleri için Test Standardı

ASTM Testleri

ASTM C203 Blok Tipi Isı Yalıtımının Kopma Yükü ve Eğilme Özellikleri için Test Standardı

Amerikan Test ve Malzeme Kuruluşu (ASTM) tarafından yayınlanan ASTM C203 standardı, basit bir kiriş olarak test edilen önceden oluşturulmuş blok tipi bir ısı yalıtımının dikdörtgen kesitli bir kesitinin kopma yükünün ve hesaplanan eğilme mukavemetinin belirlenmesini kapsar. Hücresel plastikler için de geçerlidir. İki test yöntemi barındırır:

ASTM C203 Blok Tipi Isı Yalıtımının Kopma Yükü ve Eğilme Özellikleri için Test Standardı

Test Yöntemi I - Her iki uçtan desteklenen, basit bir şekilde desteklenen bir kiriş üzerinde merkez yükleme kullanan bir yükleme sistemi.

Test Yöntemi II - Her iki uçtaki bitişik destek noktalarından eşit aralıklarla yerleştirilmiş iki simetrik yük noktası kullanan ve yük noktaları arasında destek açıklığının bir yarısı kadar bir mesafe kullanan bir yükleme sistemi.

Her iki test yöntemi de dört prosedürle birlikte kullanılabilir:

Prosedür A - Esas olarak nispeten küçük sapmalarda kırılan malzemeler için tasarlanmıştır.

Prosedür B - Test sırasında özellikle büyük sapmalara maruz kalan malzemeler için tasarlanmıştır.

Prosedür C - Bir CRL (sabit yükleme oranı) makinesi kullanılarak sabit bir gerilim oranında ölçüm yapmak için tasarlanmıştır. Sadece kırılma yükü ölçümleri için kullanılır.

Prosedür D - CRT (sabit hareket hızı) veya CRE (sabit uzama oranı) makinesi kullanılarak sabit çaprazkafa hızında ölçümler için tasarlanmıştır. Sabit bir çaprazkafa hız makinesi kullanarak yük ölçümlerini kırmak için kullanılır.

Karşılaştırmalı testler, test edilen malzeme için yöntem veya prosedürün tatmin edici bulunması şartıyla, yöntem veya prosedüre göre yapılabilir. Bu test yöntemleri, çok çeşitli endüstri uygulamalarına uyum sağlamak için bilerek geneldir. Kullanıcının, bu test yöntemleriyle ilgili herhangi bir özel ayrıntılı gereksinim için uygun malzeme özelliklerine başvurması önemlidir.

SI birimlerinde belirtilen değerler standart olarak kabul edilmelidir. Parantez içinde verilen değerler sadece bilgi amaçlı verilmiştir.

Bu standart, varsa, kullanımıyla ilgili tüm güvenlik endişelerini ele alma iddiasında değildir. Uygun güvenlik, sağlık ve çevre uygulamalarını oluşturmak ve kullanımdan önce düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, laboratuvar test hizmetleri çerçevesinde, ASTM C203 blok tipi ısı yalıtımının kopma yükü ve eğilme özellikleri için test standardı kapsamında test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp