ASTM C273 Sandviç Çekirdek Malzemelerin Kesme Özellikleri için Standart Test Yöntemi

ASTM Testleri

ASTM C273 Sandviç Çekirdek Malzemelerin Kesme Özellikleri için Standart Test Yöntemi

EUROLAB laboratuvar ASTM C273 standardı kapsamında test ve uygunluk hizmeti sunar. ASTM C273 standardı, kaplamalara paralel düzlemlerin kesme distorsiyonu ile ilişkili sandviç yapı çekirdek malzemelerinin kesme özelliklerinin belirlenmesini kapsar. Sandviç düzlemine paralel kesme mukavemetinin belirlenmesini ve kaplamalara dik bir düzlemde şekil değiştirmelerle ilişkili kesme modülünü kapsar.

ASTM C273 Sandviç Çekirdek Malzemelerin Kesme Özellikleri için Standart Test Yöntemi

Test, doğrudan yükleme plakalarına yapıştırılmış çekirdek malzemeler veya plakalara yapıştırılmış sandviç kaplamalar üzerinde gerçekleştirilebilir.

Çekirdek kesme özellikleri, sandviç panellerin tasarımında kullanılan temel özelliklerdir. Bu test yöntemi, kaplamaların düzlemine paralel kayma ile yüklendiğinde sandviç yapıların veya maçaların yük-sehim davranışı hakkında bilgi sağlar. Tam bir yük-sehim eğrisinden, herhangi bir yükte çekirdek kayma gerilmesini hesaplamak mümkündür (örn. orantılı limitte, akmada veya maksimum yükte kesme gerilimi ve etkili bir çekirdek kesme modülünü hesaplamak için).

Test, saf kesme üretmez, ancak numune uzunluğu, ikincil gerilimlerin minimum etkiye sahip olması için belirlenir. Yaklaşık kesme özellikleri, bir sandviç eğilme testinden de elde edilebilir. Bu test yöntemi, kalite kontrol, kabul spesifikasyon testi, sandviç tasarımı ve araştırma ve geliştirme için sandviç çekirdek kesme verilerinin elde edilmesi için standart bir yöntem sağlar.

Yüzlerinin düzlemine paralel bir sandviç çekirdek veya sandviç panel üzerine kesme kuvveti uygulanır. Kuvvet, yapıştırılmış yükleme plakaları ile numune boyunca iletilir. Yer değiştirme, sandviç çekirdek üzerinde bir kesme kuvveti ile sonuçlanır. Bu test yöntemi, kaplamalara dik bir düzlemde şekil değiştirmelerle ilişkili kesme modülünün belirlenmesini de kapsar. Çekirdek kesme modülü, stres ve mukavemet, çekirdeğin nominal kesme alanı cinsinden rapor edilir.

Bu test yöntemi, malzeme özellikleri, sandviç panel tasarımı, araştırma ve geliştirme ve kalite güvencesi için sandviç çekirdek kesme verilerinin elde edilmesi için standart bir yöntem sağlar. ASTM C273'ü gerçekleştirmeden önce, ilgili ASTM yayınındaki tüm spesifikasyonu okumak önemlidir.

ASTM C273 kesme tertibatı, hem çekme hem de basmada kesmeyi test etmek için özel olarak tasarlanmıştır. Fikstür, test sırasında aparatın kendi kendine hizalanmasını sağlayan döner bir bağlantıya sahiptir. Sandviç paneller doğrudan fikstüre yapıştırılabilir veya test sıkıştırmada yapılırken dışarı çıkan ve numuneyi destekleyebilen küçük bir adım vardır. Bu test için bazen bir kontak gerinim ölçer kullanılır, ancak bu çok yaygın değildir.

SI birimlerinde belirtilen değerler standart olarak kabul edilmelidir. Verilen inç-pound birimleri yaklaşık olabilir.

Bu standart, varsa, kullanımıyla ilgili tüm güvenlik endişelerini ele alma iddiasında değildir. Kullanımdan önce uygun güvenlik ve sağlık uygulamaları oluşturmak ve düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

Kuruluşumuz EUROLAB, sayısız test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları arasında, eğitimli ve uzman kadrosu ve ileri teknolojik donanımı ile ulusal ve uluslararası standartlar çerçevesinde, sandviç çekirdek malzemelerin kesme özellikleri için standart test yöntemi hizmetleri vermektedir. ASTM C273 standardı kapsamında test hizmetleri verir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp