ASTM C42 Delinmiş Karotların ve Kesilmiş Beton Kirişler için Standart Test Yöntemi

ASTM Testleri

ASTM C42 Delinmiş Karotların ve Kesilmiş Beton Kirişler için Standart Test Yöntemi

EUROLAB, son teknolojiye sahip akredite laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte ASTM C42 testi kapsamında kesin ve hızlı test hizmetleri sunar. Bu test yöntemi, uzunluk veya basınç dayanımı veya yarmada çekme dayanımı belirlemeleri için betondan delinmiş karotların elde edilmesini, hazırlanmasını ve test edilmesini kapsar. Bu test yöntemi, püskürtme betondan yapılan maçalar için geçerli değildir.

ASTM C42 Delinmiş Karotların ve Kesilmiş Beton Kirişler için Standart Test Yöntemi

SI birimlerinde veya inç-pound birimlerinde belirtilen değerler ayrı ayrı standart olarak kabul edilecektir. Her sistemde belirtilen değerler tam eşdeğer olmayabilir; bu nedenle her sistem birbirinden bağımsız olarak kullanılacaktır. İki sistemden alınan değerlerin birleştirilmesi, standartla uyumsuzlukla sonuçlanabilir.

Bu standart, varsa, kullanımıyla ilgili güvenlik endişelerini ele alma iddiasında değildir. Uygun güvenlik ve sağlık uygulamalarını oluşturmak ve kullanımdan önce düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

Bu standardın metni, açıklayıcı malzeme sağlayan notlara ve dipnotlara atıfta bulunur. Bu not ve dipnotlar standardın gereği olarak kabul edilmeyecektir.

Bu test yöntemi, yerinde betonun basınç, yarma gerilmesi ve eğilme dayanımını belirlemek için numunelerin alınması ve test edilmesi için standartlaştırılmış prosedürler sağlar.

Genel olarak, test numuneleri, inşaat sırasındaki düşük dayanımlı test sonuçları veya yapıdaki bozulma belirtileri nedeniyle yerinde beton kalitesi hakkında şüphe olduğunda elde edilir. Bu yöntemin başka bir kullanımı, eski yapılar hakkında dayanım bilgisi sağlamaktır.

Beton mukavemeti, betonun yapısal bir elemandaki konumundan etkilenir, alttaki beton üstteki betondan daha güçlü olma eğilimindedir. Çekirdek mukavemeti, yerleştirildiği şekliyle betonun yatay düzlemine göre çekirdek yöneliminden de etkilenir ve yatay düzleme paralel olarak ölçüldüğünde mukavemet daha düşük olma eğilimindedir. Bu faktörler, beton numunelerinin alınacağı yerlerin planlanmasında ve dayanım testi sonuçlarının karşılaştırılmasında dikkate alınacaktır.

EUROLAB, üreticilere ASTM C42 test uyumluluğu konusunda yardımcı olur. Test uzmanlarımız, profesyonel çalışma misyonu ve prensipleri ile siz üretici ve tedarikçilerimize laboratuvarlarımızda en iyi hizmeti ve kontrollü test sürecini sunar. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp