ASTM C518 Isı Akış Ölçer Aparatı ile Sabit Hal Termal İletim Özellikleri için Standart Test Yöntemi

ASTM Testleri

ASTM C518 Isı Akış Ölçer Aparatı ile Sabit Hal Termal İletim Özellikleri için Standart Test Yöntemi

ASTM C518 standardı, bir ısı akış ölçer aparatı kullanılarak düz plaka numuneleri aracılığıyla sabit hal termal iletiminin ölçüldükünü kapsar. Bu test yöntemi, bir ısı akış ölçer aparatı kullanılarak düz plaka numuneleri aracılığıyla sabit hal termal iletiminin ölçüldükünü kapsar.

ASTM C518 Isı Akış Ölçer Aparatı ile Sabit Hal Termal İletim Özellikleri için Standart Test Yöntemi

Isı akış ölçer aparatı yaygın olarak kullanılır, çünkü konsept olarak nispeten basittir, hızlıdır ve çok çeşitli test numuneleri için geçerlidir. Kalibrasyon beklenen ısı akışları aralığında gerçekleştirildiği için ısı akış ölçer cihazının hassasiyeti ve önyargısı mükemmel olabilir. Bu, kalibrasyonun, test numuneleri için beklendiği gibi benzer kalınlıklarda, ortalama sıcaklıklarda ve sıcaklık gradyanlarında benzer tipte malzemelerle, benzer termal iletkenliklerde gerçekleştirildiği anlamına gelir.

Bu, cihazı kalibre etmek için bilinen termal iletim özelliklerine sahip numuneler kullanılacağından karşılaştırmalı veya ikincil bir ölçüm yöntemidir. Kalibrasyon numunelerinin özellikleri mutlak bir ölçüm yöntemine kadar izlenebilir olmalıdır. Kalibrasyon numuneleri tanınmış bir ulusal standartlar laboratuvarından alınmalıdır.

Isı akış ölçer aparatı, sabit ancak farklı sıcaklıklarda iki paralel plaka arasındaki bir test numunesi aracılığıyla sabit durum tek boyutlu ısı akışı oluşturur. Isı akısı dönüştürücülerinin kalibrasyon standartlarına uygun kalibrasyonu ve plaka sıcaklıklarının ve plaka ayrımının ölçülerek. Fourier'in ısı iletim yasası, termal iletkenliği ve termal direnci veya termal direnci ve termal iletkenliği hesaplamak için kullanılır.

Bu test yöntemi C1045 uygulaması ile birlikte kullanılacaktır. Termal teknolojide hem ölçüm tekniklerinde hem de malzemelerden ısı akışı ilkelerinin daha iyi anlaşılmasında birçok ilerleme kaydedildi. Bu gelişmeler, termal iletim özelliklerinin ölçümüne yönelik kavramsal yaklaşımlarda revizyonlara yol açmıştır. Bu test yönteminin tüm kullanıcıları bu kavramların farkında olmalıdır.

Bu test yöntemi, çok çeşitli numune özellikleri ve çevresel koşullar aracılığıyla termal iletimin ölçümü için geçerlidir. Yöntem, yaklaşık 250 mm'ye kadar kalınlıklarda 10 ila 40 °C ortam koşullarında ve 25 mm kalınlığında (5, 6)-195°C ila 540°C plaka sıcaklıklarında kullanılmıştır. Bu test yöntemi, gerçek kullanım koşullarını temsil eden veya olmayan malzeme özelliklerini karakterize etmek için kullanılabilir.

Bu test yönteminin standardizasyonu, araştırma çalışanları tarafından geliştirilmiş veya yeni yöntem veya prosedürlerin gelecekteki gelişimini hiçbir şekilde kısıtlamak için tasarlanmamıştır.

Bu standart, kullanımıyla ilgili varsa tüm güvenlik endişelerini ele almak için değildir. Bu standardın kullanıcısının sorumluluğunda, uygun güvenlik ve sağlık uygulamalarına danışmak ve oluşturmak ve kullanımdan önce düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemektir.

EUROLAB, son teknoloji akredite laboratuvarları ve uzman ekibi ile ASTM C518 testi kapsamında kesin ve hızlı sonuçlar almanıza yardımcı olur.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp