ASTM C633 Termal Sprey Kaplamaların Yapışma veya Kohezyon Mukavemeti için Standart Test

ASTM Testleri

ASTM C633 Termal Sprey Kaplamaların Yapışma veya Kohezyon Mukavemeti için Standart Test

EUROLAB, son teknolojiye sahip akredite laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, ASTM C633 testi kapsamında kesin ve hızlı test hizmetleri sunar. Bu standart, bir kaplamanın bir alt tabakaya yapışma derecesinin (bağlanma mukavemeti) veya yüzeye normal bir gerilimde kaplamanın kohezyon mukavemetinin belirlenmesini kapsar.

ASTM C633 Termal Sprey Kaplamaların Yapışma veya Kohezyon Mukavemeti için Standart Test

Test, bir alt tabaka fikstürünün bir yüzünün kaplanmasından, bu kaplamanın bir yükleme fikstürünün yüzüne yapıştırılmasından ve bu kaplama ve fikstürlerin montajının, kaplama düzlemine normal bir çekme yüküne tabi tutulmasından oluşur.

Yanma alevi, plazma arkı, iki telli ark, yüksek hızlı oksijen yakıtı ve aşağıdaki şekillerde olabilen püskürtme besleme stoğu için patlatma işlemlerini içeren termal sprey ile uygulanan kaplamaların test edilmesi için özel olarak uyarlanmıştır: tel, çubuk veya toz.

Termal sprey kaplama malzemeleri, metal oksitler veya karbürler gibi seramikleri ve metalleri içerir. Bazı durumlarda, püskürtmeli bir metal bağlayıcı tabaka üzerine püskürtülen bir oksit tabakası gibi farklı püskürtme malzemelerinden bir kaplama oluşturulur. Substrat genellikle bir metaldir, ancak oksit veya grafit gibi bir seramik olabilir.

Genellikle bu test yöntemi ortam sıcaklığında gerçekleştirilir. Daha yüksek sıcaklık testi, uygun bir yapışkan bağlama maddesine duyulan ihtiyaç nedeniyle kısıtlanır. Bazı temel araştırmalar için çok düşük (kriyojenik) sıcaklığın kullanılması önerilir.

Bu test yöntemi, 0,015 inçten (0,38 mm) daha kalın olarak uygulanabilen termal sprey kaplamaların test edilmesiyle sınırlıdır. Testte bir yapışkan bağlama maddesi kullanıldığı için sınırlama getirilmiştir. Şimdiye kadar bu yöntem için oluşturulmuş olan bağlayıcı ajanlar, termal sprey kaplamalara nüfuz etme eğilimindedir ve kaplamalar, kaplamadan nüfuzu önleyecek kadar kalın olmadıkça sonuçları geçersiz kılabilir. Daha fazla geliştirme, özellikle yoğun kaplamaların belirli tiplerinin ince katmanlarının tatmin edici bir şekilde test edilebileceğini belirleyebilir. Alternatif olarak, minimum kalınlık sınırlamasının azaltılmasına izin verecek yeni yapışkan bağlama maddeleri mevcut olabilir.

İnç-pound birimlerinde belirtilen değerler standart olarak kabul edilmelidir. Parantez içinde verilen değerler, yalnızca bilgi amaçlı sağlanan ve standart olarak kabul edilmeyen SI birimlerine matematiksel dönüşümlerdir.

Bu standart, varsa kullanımıyla ilgili tüm güvenlik endişelerini ele alma iddiasında değildir. Uygun güvenlik, sağlık ve çevre uygulamalarını oluşturmak ve kullanımdan önce düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

EUROLAB, üreticilere ASTM C633 test uyumluluğu konusunda yardımcı olur. Test uzmanlarımız, profesyonel çalışma misyonu ve prensipleri ile siz üretici ve tedarikçilerimize laboratuvarlarımızda en iyi hizmeti ve kontrollü test sürecini sunar. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp