ASTM C794 Elastomerik Derz Mastiklerinin Soyularak Yapışması için Standart Test Yöntemi

ASTM Testleri

ASTM C794 Elastomerik Derz Mastiklerinin Soyularak Yapışması için Standart Test Yöntemi

EUROLAB laboratuvar ASTM C794 standardı kapsamında test ve uygunluk hizmeti sunar. ASTM C794 standardı, bina yapımında kullanım için yerinde kürlenen tek veya çok bileşenli bir elastomerik derz dolgu macununun mukavemetini ve soyulma özelliklerini belirlemek için bir laboratuvar prosedürünü kapsar.

ASTM C794 Elastomerik Derz Mastiklerinin Soyularak Yapışması için Standart Test Yöntemi

Bu soyulmada yapışma testinin, normal kullanımda bir dolgu macununun karşılaştığı gerilme tipini ve e-çekme gerilmelerini simüle edip etmediği konusunda dolgu macunu teknolojisiyle ilgilenenler arasında görüş farklılıkları vardır. Bununla birlikte, bu test, sert soyulma koşulları altında kürlenmiş dolgu macununun alt tabakaya bir bağ sağlama yeteneğinin değerli bir ölçümünü sağlar.s

Birçok dolgu macunu üreticisi, olağandışı veya tescilli alt tabakalarla dolgu macunu/astar kombinasyonlarının yapışkan özelliklerini belirlemek için soymada yapışma testini kullanır. Bu test, özellikle aynı dolgu macunu partilerini yapışmaya göre karşılaştıran kalite ölçümleri için veya belirli bir dolgu macununun çeşitli yüzeylere yapışmasını incelemek için kullanışlıdır.

Tek başına bu test yöntemi, belirli bir uygulamada farklı dolgu macunlarının genel performansını karşılaştırmak için uygun değildir. Belirli bir dolgu macununun belirli bir uygulamada yararlı olup olmadığını belirleyen yapıştırma kuvveti, aynı zamanda elastikiyet modülüne ve dolgu macununun gerilme derecesine de bağlıdır. Bu test, olduğu gibi, elastisite modülünü veya hareketli bir eklemde gerçek bir dolgu macununda belirli bir gerinim tarafından üretilecek olan stres miktarını dikkate almaz. Modül değerlerini soyma değerleriyle ilişkilendirmek ve bunlara uygulamak için bilinen hiçbir korelasyon verilmemiştir.

Bu test, sonuçların, hata modunun öncelikle yapışkan mı yoksa yapışkan mı olduğunu göstermesini gerektirir. Yapıştırıcı değeri uygulama için yeterliyse, yapışkan bir bozulmanın mutlaka bir yapışkan hatasından daha iyi olmadığına dikkat etmek önemlidir. Yapıştırıcı hatasına sahip olmak, kişinin zamanla ve çeşitli stres koşullarıyla yapışma değişimini incelemesine izin verir.

Metrik (SI) birimlerinde belirtilen değerler standart olarak kabul edilecektir. Parantez içinde verilen değerler sadece bilgi amaçlı verilmiştir. Bu standart üzerinde yargı yetkisine sahip komite, diğer kuruluşlar tarafından yayınlanan karşılaştırılabilir standartlardan haberdar değildir.

Bu standart, varsa, kullanımıyla ilgili tüm güvenlik endişelerini ele alma iddiasında değildir. Uygun güvenlik, sağlık ve çevre uygulamalarını oluşturmak ve kullanımdan önce düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

Kuruluşumuz EUROLAB, sayısız test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları arasında, eğitimli ve uzman kadrosu ve ileri teknolojik donanımı ile ulusal ve uluslararası standartlar çerçevesinde, elastomerik derz mastiklerinin soyularak yapışması için standart test yöntemi hizmetleri vermektedir. ASTM C794 standardı kapsamında test hizmetleri verir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp