ASTM C881 Beton için Epoksi-Reçine Bazlı Yapıştırma Sistemleri için Standart Şartname

ASTM Testleri

ASTM C881 Beton için Epoksi-Reçine Bazlı Yapıştırma Sistemleri için Standart Şartname

ASTM C881 testi, nemli koşullar altında kürlenebilen ve nemli yüzeylere bağlanabilen portland-çimento betonuna uygulama için iki bileşenli, epoksi-reçine yapıştırma sistemlerini kapsar.

ASTM C881 Beton için Epoksi-Reçine Bazlı Yapıştırma Sistemleri için Standart Şartname

Bu spesifikasyon, nemli koşullar altında tedavi edebilen ve nemli yüzeylere bağlanabilen Portland-çimento betonuna uygulama için iki bileşenli, epoksi-reçine yapıştırma sistemlerini kapsar. Epoksi-reçine yapıştırma sistemleri tip, kalite, sınıf ve renge göre sınıflandırılır. Yapıştırma sistemleri fiziksel gereksinimlerine göre Tip I, Tip II, Tip III, Tip IV, Tip V, Tip VI ve Tip VII olarak sınıflandırılabilir. Akış özelliklerine ve viskozitelerine göre, yapıştırma sistemleri Grade 1, Grade 2 ve Grade 3 olarak sınıflandırılabilir.

Ayrıca, uygun oldukları sıcaklık aralığına uygun olarak, bu malzemeler A Sınıfı, B Sınıfı, C Sınıfı, D Sınıfı, E Sınıfı ve Sınıf olarak belirlenebilir. Epoksi reçine sistemleri normalde düzensizdir, ancak renkli veya koyulaştırılabilir. Bu yapıştırma sistemleri, A bileşeni formüle edilmiş yazılı talimatlara uygun olarak kullanımdan hemen önce birleştirilmek üzere iki bileşen halinde döşenecektir, reaktif seyrelticili veya reaktif seyrelticisiz bir epoksi reçinesi içerecektir.

B bileşeni, A Bileşeni ile karıştırılırken karışımın sertleşmesine neden olacak bir veya daha fazla kürleme ajanı içerecektir. Uygun bir inert dolgu maddesi bir veya her iki bileşene de düzgün bir şekilde dahil edilebilir. Dolgu maddesi, dahil edildiği herhangi bir bileşene yerleşemez veya kolayca dağılabilir olmalıdır.

Tüm sistemler nemli koşullar altında kürlenmeli ve nemli yüzeylere bağlanacaktır. Aşağıdaki özellikleri belirlemek için farklı test yöntemleri yapılmalıdır: tutarlılık, jel süresi, dolgu içeriği, epoksi eşdeğeri, viskozite, emilim, bağ mukavemeti, termal uyumluluk, ısı saptırma sıcaklığı, büzülmenin doğrusal katsayısı, basınçlı verim mukavemeti ve modülü, çekme mukavemeti ve kırılmada uzama ve temas mukavemeti.

Bu spesifikasyon, çimento, ince agrega veya fiber takviyesi gibi bileşenlerin eklenmesiyle değiştirilen epoksi-reçine bazlı yapıştırma sistemlerini kapsamaz. Bu uygulamalar için geçerli spesifikasyonları karşılamak için ek test gerekebilir.

Bu spesifikasyon, yük altındayken sürünmenin epoksi-reçine bazlı yapıştırma sistemleri üzerindeki etkilerini veya sürünme yırtılması potansiyelini ele almaz. Sürünme ve sürünme yırtılmalarının kritik olduğu uygulamalar için ek test gereklidir.

Birimler-SI birimlerinde veya inç-pound birimlerinde belirtilen değerler standart olarak ayrı olarak kabul edilmelidir. Her sistemde belirtilen değerler mutlaka tam eşdeğer değildir; bu nedenle, standarda uygunluğu sağlamak için her sistem diğerinden bağımsız olarak kullanılacak ve iki sistemden değerler birleştirilmeyecektir.

Bu standart, kullanımıyla ilgili varsa tüm güvenlik endişelerini ele almak için değildir. Uygun güvenlik, sağlık ve çevresel uygulamaları belirlemek ve kullanımdan önce düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, laboratuvar test hizmetleri çerçevesinde, ASTM C881 Beton için Epoksi-Reçine Bazlı Yapıştırma Sistemleri için Standart Şartname kapsamında test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp