ASTM D1003 Şeffaf Plastiklerin Pus ve Işık Geçirgenliği Test

ASTM Testleri

ASTM D1003 Şeffaf Plastiklerin Pus ve Işık Geçirgenliği Test

EUROLAB, son teknolojiye sahip akredite laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, ASTM D1003 testi kapsamında kesin ve hızlı test hizmetleri sunar. Pus, ışığın şeffaf bir malzemeden geçerken saçılması ve bunun sonucunda zayıf görüş veya parlamadır.

ASTM D1003 Şeffaf Plastiklerin Pus ve Işık Geçirgenliği Test

Bulanıklık, malzemeye özgü, kalıplama işleminin bir sonucu veya yüzey dokusunun bir sonucu olabilir. Sis ayrıca hava koşulları veya yüzey aşınması gibi çevresel faktörlerin bir sonucu olabilir. Işık Geçirgenliği, bir numuneden geçen ışık miktarını ölçer. Bu nedenle, bulanıklık ve iletim ölçümleri, ürün geliştirme, süreç geliştirme ve son kullanım performans testlerinde faydalı olabilir.

HAZE meter Spektrofotometre ve Shimadzu UV cihazları kullanarak son derece hassas bir sonuç almaktayız. Aydınlatıcı, gözlemci açısı ve referans rengi belirlendikten sonra test numunesi numune tutucuya yerleştirilir ve spektrofotometre okuma alır. Her test için üç okuma yapıyor ve sonuçların ortalamasını alıyoruz.

Bir malzeme filminden veya tabakasından geçerken saçılan ışık, nesneler malzeme içinden bakıldığında puslu veya dumanlı bir alan oluşturabilir. Başka bir etki, güneşe doğru sürerken bir otomobilin ön camında meydana gelen örtü parlaması olabilir. Pus ölçümleri en yaygın olarak bir pus ölçer kullanılarak yapılsa da, standardın geometrik ve spektral gerekliliklerini karşılaması koşuluyla bir spektrofotometre kullanılabilir . Plastiklerin bulanıklık ölçümü için bir spektrofotometrenin kullanılması, bulanıklığın kaynağı hakkında değerli tanısal veriler sağlayabilir.

Prosedür A (pusmetre) test değerleri normalde Prosedür B (spektrofotometre) test değerlerinden biraz daha yüksek ve daha az değişkendir.

Düzenli ışık geçirgenliği, entegre kürenin giriş portundan belirli bir mesafeye temiz bir numune yerleştirilerek elde edilir. Bununla birlikte, numune puslu olduğunda, numuneyi kürenin giriş portuna yerleştirerek toplam yarı küresel ışık geçirgenliği ölçülmelidir. Ölçülen toplam yarım küre ışık geçirgenliği, numunenin optik özelliklerine bağlı olarak normal ışık geçirgenliğinden daha büyük olacaktır. Bu test yöntemi ile, pus ve toplam yarı küresel ışık geçirgenliğini ölçmek için numune mutlaka kürenin giriş portuna yerleştirilir.

Malzemeyi temsil eden bulanıklık verileri, malzemenin özelliği olmayan heterojen yüzey veya iç kusurlardan kaçınılarak elde edilebilir.

Pus ve ışık geçirgenliği verileri özellikle kalite kontrol ve spesifikasyon amaçları için kullanışlıdır.

Bu test yöntemine geçmeden önce, test edilen malzemenin özelliklerine dikkate alınır, Malzeme spesifikasyonunda kapsanan herhangi bir test numunesi hazırlama, koşullandırma, boyutlar veya test parametreleri veya bunların kombinasyonu, bu test yönteminde belirtilenlere göre öncelikli olacaktır. Malzeme özellikleri yoksa, varsayılan koşullar geçerlidir. Bu test yöntemi, ISO 13468-1 ve ISO/DIS 14782'ye eşdeğer değildir.

Bu test yöntemi, esasen şeffaf plastik gibi malzemelerin düzlemsel bölümlerinin belirli ışık iletme ve geniş açılı ışık saçılması özelliklerinin değerlendirilmesini kapsar. Işık geçirgenliği ve pus ölçümü için iki prosedür sağlanmıştır. Prosedür A, Bölüm 5'te açıklandığı gibi bir pus ölçer kullanır ve Prosedür B, Bölüm 8'de açıklandığı gibi bir spektrofotometre kullanır. % 30'dan daha büyük bir bulanıklık değerine sahip malzeme yayılıyor olarak kabul edilir ve Uygulama ASTM E2387'ye göre test edilmelidir.

EUROLAB, üreticilere ASTM D1003 test uyumluluğu konusunda yardımcı olur. Test uzmanlarımız, profesyonel çalışma misyonu ve prensipleri ile siz üretici ve tedarikçilerimize laboratuvarlarımızda en iyi hizmeti ve kontrollü test sürecini sunar. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp