ASTM D1120 Motor Soğutma Sıvılarının Kaynama Noktası için Standart Test Yöntemi

ASTM Testleri

ASTM D1120 Motor Soğutma Sıvılarının Kaynama Noktası için Standart Test Yöntemi

EUROLAB laboratuvar ASTM D1120 standardı kapsamında test ve uygunluk hizmeti sunar. ASTM D1120 standardı, motor soğutma sıvılarının denge kaynama noktasının belirlenmesini kapsar. Denge kaynama noktası, atmosfer basıncında denge koşulları altında bir soğutma sisteminde numunenin kaynamaya başlayacağı sıcaklığı gösterir.

ASTM D1120 Motor Soğutma Sıvılarının Kaynama Noktası için Standart Test Yöntemi

Motor soğutma sıvıları, kullanıma hazır formda (önceden seyreltilmiş) de pazarlanabilir. Bu test prosedürü, seyreltilmiş çözeltilerin yanı sıra konsantrelere de uygulanabilir. Sızıntı önleyici katkı maddesi içeren bir soğutma sıvısı çözeltisinin temsili bir test numunesini elde etme prosedürü test yöntemi D1176'da bulunur.

Bu test yöntemi, motor soğutma sıvılarının denge kaynama noktasının belirlenmesi için standart prosedürleri oluşturur. Denge kaynama noktası, atmosfer basıncında denge koşulları altında bir soğutma sisteminde numunenin kaynamaya başlayacağı sıcaklığı gösterir.

Motor soğutma sıvıları motorlardan fazla ısıyı uzaklaştırır. Motor sıcaklığı, soğutma sıvısının kaynama noktasına yaklaşır veya bu sıcaklığı aşarsa, lokal sıcak noktalara, buhar ceplerine ve nihayetinde feci motor arızasına neden olabilir. Soğutma sıvısının motor tarafından oluşturulan sıcaklıklara dayanabilmesini sağlamak için bu test motor soğutma sıvısının kaynama noktasını belirler.

Numune bir şişeye yerleştirilir, ısıtılır ve yönteme göre kaynama noktasında tutulur. Sabit kaynama noktası sıcaklığı gözlemlenir ve raporlanır.

Bu yöntem, aşağıdaki aparatların kullanılmasını gerektirir: yuvarlak tabanlı, kısa boyunlu, ısıya dayanıklı cam şişe; su soğutmalı, geri akışlı, cam tüp tipi kondenser; silisyum karbür tanelerinin 8 numaralı kaynar taşları; kısmi daldırma termometresi; ve ısı kaynağı olarak elektrikli ısıtma mantosu. Numunenin belirtilen miktarları, balonda atmosfer basıncında denge koşulları altında kaynatılmalıdır. Barometrik basınç için düzeltilmiş sıvının sıcaklığı kaynama noktası olacaktır.

SI birimlerinde belirtilen değerler standart olarak kabul edilmelidir. Parantez içinde verilen değerler bilgi amaçlıdır.

Bu standart, varsa, kullanımıyla ilgili tüm güvenlik endişelerini ele alma iddiasında değildir. Kullanımdan önce uygun güvenlik ve sağlık uygulamaları oluşturmak ve düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

Kuruluşumuz EUROLAB, sayısız test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları arasında, eğitimli ve uzman kadrosu ve ileri teknolojik donanımı ile ulusal ve uluslararası standartlar çerçevesinde, motor soğutma sıvılarının kaynama noktası için standart test yöntemi hizmetleri vermektedir. ASTM D1120 standardı kapsamında test hizmetleri verir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp