ASTM D1210 Hegman Tipi Gage ile Pigment Araç Sistemlerinin Dispersiyonunun İnceliği için Standart Test Yöntemi

ASTM Testleri

ASTM D1210 Hegman Tipi Gage ile Pigment Araç Sistemlerinin Dispersiyonunun İnceliği için Standart Test Yöntemi

Bu standart, sıvı kaplamalar ve bunların ara ürünleri gibi bir pigment araç sistemindeki pigmentin dağılma derecesinin (genellikle "öğütme inceliği" olarak anılır) ölçümünü kapsar. Ayrıca temizlik (veya doku) derecelendirmesi ile partiküllerin dahil edilmesini değerlendirmek için de kullanılabilir.

ASTM D1210 Hegman Tipi Gage ile Pigment Araç Sistemlerinin Dispersiyonunun İnceliği için Standart Test Yöntemi

Pigmentli ürünlerin yapımında, pigment genellikle bir çeşit değirmende aracın bir kısmına dağıtılır. Bu aşamada, bitmiş kaplama filminin pürüzsüzlüğünü engellememek için pigment aglomeralarının yeterince parçalanıp parçalanmadığına karar verebilmek gerekir. Bu standart, bu kararı vermenin bir yolunu açıklar.

Standart Test Yöntemi

Ürün, işlenmiş konik bir yolda bir sıyırıcı vasıtasıyla yayılır. Bu yolun bir noktasında parçacıklar veya aglomeralar veya her ikisi de görünür hale gelecektir. Dereceli ölçekten doğrudan bir okuma, parçacıkların belirli bir model oluşturduğu noktada yapılır. Tek yol göstergesi kullanıldığında, “temizliği” değerlendirmek de mümkündür. Bu standart, Boya ve İlgili Kaplamalar, Malzemeler ve Uygulamalar hakkında ASTM Komitesi D01'in yetkisi altındadır ve sıvı boyaların ve boya malzemelerinin fiziksel özelliklerine ilişkin alt komite D01.24'ün doğrudan sorumluluğundadır.

Bu standart, varsa, kullanımıyla ilgili tüm güvenlik endişelerini ele alma iddiasında değildir. Kullanımdan önce uygun güvenlik ve sağlık uygulamaları oluşturmak ve düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

EUROLAB Laboratuvar test uzmanlarımız, profesyonel çalışma misyonu ve prensipleri ile siz üretici ve tedarikçilerimize ASTM D1210 test standardı kapsamında akredite laboratuvarlarımızda en iyi hizmeti ve kontrollü test sürecini sunar.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp